Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odkryto ustnik do cornu – rzymskiego instrumentu muzycznego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Trębacze cornu na kolumnie Trajana
Trębacze cornu na kolumnie Trajana

W Vindolandzie (północna Anglia) odkryto ustnik do rzymskiego instrumentu muzycznego – cornu. Obiekt znaleziono na terenie, gdzie niegdyś znajdowała się rzymska budowla oficerów (schola).

Ustnik ma około 17 cm długości i datowany jest na 120-128 rok n.e. Ustnik był częścią cornu, czyli rogu. Ten instrument muzyczny zwykle był wykonany z brązu i miał kształt litery „G”. W poprzek instrumentu umieszczano drewniany pałąk, który umożliwiał lepsze trzymanie instrumentu przez trębacza (cornicen) oraz dawał możliwość oparcia ciężaru przedmiotu na ramieniu.

Cornu w armii rzymskiej wykorzystywany był do wydawania i przekazywania rozkazów w trakcie marszów i bitwy. Jak podaje Wegecjusz, trębacze cornu oznajmiali także zakończenie warty w obozie legionowym.

W Vindolandzie, w czasie rządów Hadriana (117-138 n.e.) stacjonował oddział auxilia Cohors I Tungrorum milliaria peditata, który posiadał jednego trębacza cornu na każdą centurię; łącznie było 10 centurii po 80 ludzi.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów