Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odrestaurowana kuchnia w Pompejach

Odrestaurowana kuchnia w Pompejach
Odrestaurowana kuchnia w Pompejach | Zdjęcie: Archaeological Superintendency of Pompeii

W Pompejach turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądała rzymska kuchnia. W izbie domu Fullonica di Stephanus pojawiły się garnki i patelnie, które niegdyś były wykorzystywane przez pracowników.

Przed tym jak miasto zostało pochłonięte przez pył wulkaniczny z Wezuwiusza w 79 roku n.e., kuchnia była miejscem, w którym przygotowywano jedzenie dla głodnych pracowników posiadłości Fullonica di Stephanus. W budynku tym znajdowała się pralnia.

Budynek był miejscem, do którego bogaci patrycjusze przekazywali swoje brudne togi, które następnie były prane w wielkich wannach przy pomocy gliny i moczu. Szaty były następnie płukane, suszone i umieszczone na specjalnych prasach, które zapewniały że ubrania nie był pogniecione.

Odżywiona kuchnia ukazuje nam, jak Rzymianie radzili sobie niegdyś bez gazu i elektryki. Starożytni gotowali i smażyli jedzenie nad specjalnymi otworami, w których żarzył się węgiel. Mięso, ryby i warzywa Rzymianie kładli bezpośrednio na grillach nad żarem. Zupy i gulasze z kolei znajdowały się w garnkach lub na patelniach, które stały na specjalnych statywach, które umożliwiały podnoszenie i opuszczanie naczyń.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów