Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odrestaurowana kuchnia w Pompejach

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odrestaurowana kuchnia w Pompejach
Odrestaurowana kuchnia w Pompejach | Zdjęcie: Archaeological Superintendency of Pompeii

W Pompejach turyści mogą na własne oczy zobaczyć jak wyglądała rzymska kuchnia. W izbie domu Fullonica di Stephanus znajdują się garnki i patelnie, które niegdyś były wykorzystywane przez pracowników.

Przed tym jak miasto zostało pochłonięte przez pył wulkaniczny z Wezuwiusza w 79 roku n.e., kuchnia była miejscem, w którym przygotowywano jedzenie dla głodnych pracowników posiadłości Fullonica di Stephanus. W budynku tym znajdowała się pralnia.

Budynek był miejscem, do którego bogaci patrycjusze przekazywali swoje brudne togi, które następnie były prane w wielkich wannach przy pomocy gliny i moczu. Szaty były następnie płukane, suszone i umieszczone na specjalnych prasach, które zapewniały że ubrania nie był pogniecione.

Odżywiona kuchnia ukazuje nam, jak Rzymianie radzili sobie niegdyś bez gazu i elektryki. Starożytni gotowali i smażyli jedzenie nad specjalnymi otworami, w których żarzył się węgiel. Mięso, ryby i warzywa Rzymianie kładli bezpośrednio na grillach nad żarem. Zupy i gulasze z kolei znajdowały się w garnkach lub na patelniach, które stały na specjalnych statywach, które umożliwiały podnoszenie i opuszczanie naczyń.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów