Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odtworzono skradziony tracko-rzymski hełm z maską

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tracko-rzymski hełm z maską
Tracko-rzymski hełm z maską | Zdjęcie: Plovdiv24

Bardzo rzadki tracko-rzymski hełm z maską, wykonany z żelaza i srebra, został odtworzony i powrócił do muzeum.

Wyjątkowy hełm datowany jest na I wiek n.e., a odkryty został w 1905 roku w mieście Płowdiw w Bułgarii. Znalezisko skradziono w 1995 roku; w 2015 bułgarskiej policji udało się odzyskać artefakt. Po przejściach hełm uległ zniszczeniom, jednak za sprawą specjalistów udało się go naprawić.

Hełm wykonany jest z żelaza i udekorowano go srebrnym wieńcem laurowym. Uszy maski także wykonane są z cienkiej powłoki srebra. Naukowcy uważają, że mógł to być zarówno rzymski jak i tracki przedmiot, który wykorzystywano na paradach oraz wszelkich występach. Hełm należał do trackiego arystokraty z dzisiejszego Płowdiwa, w nagrobku którego znajdował się przedmiot.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów