Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Odtworzono skradziony tracko-rzymski hełm z maską

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tracko-rzymski hełm z maską
Tracko-rzymski hełm z maską | Zdjęcie: Plovdiv24

Bardzo rzadki tracko-rzymski hełm z maską, wykonany z żelaza i srebra, został odtworzony i powrócił do muzeum.

Wyjątkowy hełm datowany jest na I wiek n.e., a odkryty został w 1905 roku w mieście Płowdiw w Bułgarii. Znalezisko skradziono w 1995 roku; w 2015 bułgarskiej policji udało się odzyskać artefakt. Po przejściach hełm uległ zniszczeniom, jednak za sprawą specjalistów udało się go naprawić.

Hełm wykonany jest z żelaza i udekorowano go srebrnym wieńcem laurowym. Uszy maski także wykonane są z cienkiej powłoki srebra. Naukowcy uważają, że mógł to być zarówno rzymski jak i tracki przedmiot, który wykorzystywano na paradach oraz wszelkich występach. Hełm należał do trackiego arystokraty z dzisiejszego Płowdiwa, w nagrobku którego znajdował się przedmiot.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać, potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów