Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ołów i upadek Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ołowiane rury
Ołowiane rury

Najnowsze badania starożytnych osadów z okolic Rzymu potwierdzają, że mieszkańcy Wiecznego Miasta pili wodę zatrutą ołowiem. 30 lat temu pochodzący z Nigerii geochemik Jerome Nriagu opublikował na łamach magazynu New England Journal of Medicine artykuł, w którym stwierdził, że ogromny wpływ na upadek Rzymu miało masowe zatrucie ołowiem mieszkańców Wiecznego Miasta.

Na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) ukazała się parę dni temu praca naukowców z Francji, USA i Wielkiej Brytanii, którzy badali ilość ołowiu w osadach z okolic Rzymu. Naukowcy pobrali wielometrowe rdzenie z dna Zatoki Trajana w Portus (port Rzymu położony około 30 km na zachód od Wiecznego Miasta), z dna kanału łączącego tę zatokę z Tybrem, a także próbki z dna Tybru oraz z antycznych ołowianych rur. W ten sposób mogli prześledzić jak na przestrzeni kilkunastu stuleci zmieniała się ilość ołowiu w wodzie płynącej z Rzymu do morza oraz, czy zmiany te można wiązać właśnie ze stosowaniem rur z tego metalu. Analizy wykazały, że osady z czasów największego rozkwitu Rzymu rzeczywiście są bardzo zanieczyszczone ołowiem. Jak szacują badacze, woda, którą pili starożytni Rzymianie, miała sto razy więcej ołowiu niż lokalne źródła.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów