Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poczyniono postęp w kierunku poznania treści zwojów z Herkulanum

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Poczyniono postęp w kierunku poznania treści zwojów z Herkulanum
Poczyniono postęp w kierunku poznania treści zwojów z Herkulanum

W 2015 roku naukowcy wierzą, że znaleźli sposób, by poznać zawartość jedynej antycznej biblioteki, która zachowała się do naszych czasów. Biblioteka znajduje się w willi w Herkulanum, mieście które w 79 roku n.e. zostało zniszczone przez erupcję Wezuwiusza.

De facto gorące gazy i popiół pozwoliły przetrwać dokumentom rzymskim w wielkiej willi, która mogła należeć do Luciusa Calpurniusa Piso Caesoninusa, teścia Juliusza Cezara. Mimo że gazy nie spaliły papirusów to zmieniły je w rolki zwęglonego materiału. Od kiedy dokonano odkrycia, tj. 1752 roku, podejmowano wiele prób, aby rozwinąć zwoje. Większość z nich jednak jest bardzo wrażliwa i pod wpływem nacisku uszkadza się. W związku z tym naukowcy zdecydowali się pozostawić cenne zabytki w spokoju, wierząc że pojawi się metoda umożliwiająca odczytanie antycznych zapisków.

Ostatnimi dniami naukowcy z Vito Mocellą na czele (Instytut Mikroelektroniki i Mikrosystemów w Neapolu) po raz pierwszy stwierdzili, że są w stanie przeczytać zawartość zwojów bez ich rozwijania. W tym celu chcą wykorzystać wiązkę promieni rentgenowskich, która pozwoli im otrzymać odpowiedni kontrast i wyróżni nieznacznie atrament na zwęglonym materiale. Jak twierdzą udało im się już wyselekcjonować niektóre greckie litery i są pewni, że nowa technologia pozwoli im poznać treść większości zwojów (jest ponad 300), a wśród nich może zaginione księgi wielkiego dzieła Liwiusza „Od założenia Miasta”.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów