Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Poddano analizie sekcję akweduktu Aqua Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Section of Aqua Augusta aqueduct was analyzed
Poddano analizie sekcję akweduktu Aqua Augusta

W Neapolu (Włochy) zidentyfikowano sekcję antycznego akweduktu Aqua Augusta. Obiekt znajduje się pod współczesnym miastem i był częścią jednej z gałęzi dużego wodociągu, którym dostarczano wodę do wielu miast Kampanii.

Od dawna zdawano sobie sprawę, że pod ziemią znajdują się tunele, które prowadziły wodę ze źródła w Serino, znajdującego się 51 km na wschód od Neapolu.

Ostatnimi czasy podjęto się przeanalizowania czy kanał w dalszym ciągu może służyć mieszkańcom miasta. Prace prowadzono pod górą Posillipo, w miejscu gdzie znajdują się liczne współczesne rezydencje. Jak się okazuje wodociąg jest w dalszym ciągu w dobrym stanie. Poddano badaniom około 647 metrów akweduktu; jest to tym samym najdłuższa odkryta sekcja Aqua Augusta.

Jak przekazali specjaliści, wąski tunel wydrążono w kamieniu; jego ściany są pionowe, jednak na tyle wysokie, że przykurczony człowiek jest w stanie iść.

Aqua Augusta to akwedukt, który powstał pod koniec I wieku p.n.e. i miał pierwotnie na celu prawdopodobnie zapewnienie wody pitnej do bazy morskiej w Miseum.

Źródła wykorzystane
  • Ancient History Magazine, 43

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów