W Neapolu (Włochy) zidentyfikowano sekcję antycznego akweduktu Aqua Augusta. Obiekt znajduje się pod współczesnym miastem i był częścią jednej z gałęzi dużego wodociągu, którym dostarczano wodę do wielu miast Kampanii.
Od dawna zdawano sobie sprawę, że pod ziemią znajdują się tunele, które prowadziły wodę ze źródła w Serino, znajdującego się 51 km na wschód od Neapolu.
Ostatnimi czasy podjęto się przeanalizowania czy kanał w dalszym ciągu może służyć mieszkańcom miasta. Prace prowadzono pod górą Posillipo, w miejscu gdzie znajdują się liczne współczesne rezydencje. Jak się okazuje wodociąg jest w dalszym ciągu w dobrym stanie. Poddano badaniom około 647 metrów akweduktu; jest to tym samym najdłuższa odkryta sekcja Aqua Augusta.
Jak przekazali specjaliści, wąski tunel wydrążono w kamieniu; jego ściany są pionowe, jednak na tyle wysokie, że przykurczony człowiek jest w stanie iść.
Aqua Augusta to akwedukt, który powstał pod koniec I wieku p.n.e. i miał pierwotnie na celu prawdopodobnie zapewnienie wody pitnej do bazy morskiej w Miseum.