Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Pompeje podejmują walkę z korupcją

Pompeje walczą z mafią
Pompeje walczą z mafią

Zgodnie z obietnicą Unii Europejskiej, Italia ma otrzymać 100 milionów euro na renowację zabytków. Pompeje mają otrzymać część z całej puli i podejmują walkę z korupcją i mafią, aby jak najlepiej wykorzystać środki.

Władze Pompejów zdają sobie sprawę, że duże pieniądze są interesującym „kąskiem” dla kryminalistów. W tym celu z rekrutowano „armię szpiegów”. Operację nazwano „Głębokie Gardło”, a osoby pełniące nową rolę mają być informatorami w kwestii zwykłych przestępców jak i lokalnej mafii Camorra. Zmorą Pompejów są na przykład gangsterzy, którzy oferują tanie usługi renowacyjne zabytków.

Kiedy tylko władze Pompejów dowiedziały się o dotacji unijnej, podjęto plany zrealizowania projektu „Wielkie Pompeje”. Jednak nieskuteczna i niewystarczająca liczebnie administracja nie potrafiła do grudnia 2015 roku określić na co przeznaczone zostaną miliony. Ostatecznie jednak zgodzono się, by plany przedłużyć o rok.

Obawy władz Pompejów co do oszustw nie są bez powodu. W 2013 roku policja zatrzymała szefa firmy odbudowującej Wielki Teatr w Pompejach, z racji na oskarżenia o sztuczne zawyżanie cen. W sprawę zamieszanych było czterech przedstawicieli administracji. W licznych projektach brały udział osoby o nieodpowiednich umiejętnościach, które stosowały produkty o słabej jakości.

Największym jednak zagrożeniem jest działalność lokalnej mafii Comorra, która swoją bazę ma 24 km na południe od Pompejów. Grupa przestępcza zaangażowana jest we wszystko, od handlu narkotykami po prace renowacyjne, kończąc na wywozie śmieci. W kwietniu 2013 roku karabinierzy, policja finansowa i oficjele wkroczyli do Pompejów, aby wytropić aktywność mafii Camorra.

Pomimo jednak wielu negatywnych informacji należy podkreślić, że w Pompejach mają miejsce ciągłe prace. W przeciągu ostatnich miesięcy wystawiono na widok publiczny sześć rezydencji (domus), które przyciągają nowych turystów. Wciąż jednak jest wiele budowli wymagających odbudowy. Najważniejszym jednak projektem wydaje się być instalacja nowego systemu kanalizacyjnego, który pozwoli usuwać duże ilości wody z Pompejów w przypadku silnych ulew. W 2010 roku jedna z takich ulew spowodowała, że antyczny budynek na głównej ulicy Pompejów,  Via dell’Abbondanza, się zawalił.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów