Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska droga odkryta przez archeologa-amatora

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska droga odkryta przez archeologa-amatora
Rzymska droga odkryta przez archeologa-amatora

Archeolog-amator, emerytowany 72-letni Bill Trow odkrył długo zapomnianą rzymską drogę, która ciągnęła się od Lanchester w County Durham, aż do muru Hadriana.

Nurkowie natrafili także na drewniane bale i kamienne kostki brukowe stanowiące niegdyś część konstrukcji rzymskiego mostu na rzece Derwent –  w Bludder Burn Dene, niedaleko Ebchester.

Historycy przez lata uważali, że legioniści rzymscy do przemieszczania się z fortów w Lanchester, Ebchester i Corbridge w kierunku muru Hadriana i Szkocji, wykorzystywali znaną Dere Street. Jednak najnowsze odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na to zagadnienie. Nowy szlak, nazwany Proto Dere Street, mógł powstać wcześniej i być miał głównie drogą przeznaczoną na szybki transport zaopatrzenia i wojska w kierunku wału.

Droga ma jedynie 2, 7 metrów szerokości i wykonana była z kamienia, gliny i bruku, co dowodzi, że szlak uczęszczany był w głównej mierze przez legionistów. Wspomniana wcześniej Dere Street miała ponad 6 metrów szerokości i była głównie użytkowana przez cywilów i kupców.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów