Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa pod kościołem otwarta

Rzymska willa pod Amalfi otwarta
Rzymska willa pod Amalfi otwarta | Zdjęcie: Vassili Casula

Bogato zdobiona freskami rzymska willa, znajdująca się pod kościołem, ujrzy światło dzienne po raz pierwszy w lipcu tego roku.

Budowla znajduje się 8 metrów pod kościołem Santa Maria dell’Assunta na wybrzeżu Amalfi w Kampanii. Datowana jest na II wiek p.n.e. i odkryta została po raz pierwszy w 2004 roku. Konstrukcja leżała pod ziemią i wulkanicznymi popiołami od roku 79 n.e., kiedy to została pogrzebana w wyniku wybuchu Wezuwiusza (podobnie jak Pompeje i Herkulanum).

Przez ostatnie 12 lat kolejne zespoły archeologów pracowały, aby wydobyć tę piękną budowlę na świat. Jak się okazało ziemia skrywała wielki kompleks mieszkalny, który znajdował się niegdyś w Positano. Póki co udało się wydobyć jedynie część konstrukcji, w tym m.in. pozłacane kolumny, kolorowe freski, kilka przedmiotów gospodarstwa domowego, w tym wazę z brązu i drewniane szafy.

Wciąż prowadzone są wykopaliska. Podjęto się także działań renowacyjnych na freskach rzymskich. Do tej porty wszelkie prace przy willi pochłonęły 4 miliony euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów