Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymska willa pod kościołem otwarta

Rzymska willa pod Amalfi otwarta
Rzymska willa pod Amalfi otwarta | Zdjęcie: Vassili Casula

Bogato zdobiona freskami rzymska willa, znajdująca się pod kościołem, ujrzy światło dzienne po raz pierwszy w lipcu tego roku.

Budowla znajduje się 8 metrów pod kościołem Santa Maria dell’Assunta na wybrzeżu Amalfi w Kampanii. Datowana jest na II wiek p.n.e. i odkryta została po raz pierwszy w 2004 roku. Konstrukcja leżała pod ziemią i wulkanicznymi popiołami od roku 79 n.e., kiedy to została pogrzebana w wyniku wybuchu Wezuwiusza (podobnie jak Pompeje i Herkulanum).

Przez ostatnie 12 lat kolejne zespoły archeologów pracowały, aby wydobyć tę piękną budowlę na świat. Jak się okazało ziemia skrywała wielki kompleks mieszkalny, który znajdował się niegdyś w Positano. Póki co udało się wydobyć jedynie część konstrukcji, w tym m.in. pozłacane kolumny, kolorowe freski, kilka przedmiotów gospodarstwa domowego, w tym wazę z brązu i drewniane szafy.

Wciąż prowadzone są wykopaliska. Podjęto się także działań renowacyjnych na freskach rzymskich. Do tej porty wszelkie prace przy willi pochłonęły 4 miliony euro.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów