Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymski talerz w Japonii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski talerz w Japonii
Rzymski talerz w Japonii

Ciemnoniebieski talerz, wydobyty z pochodzącego z V wieku n.e. grobu w japońskiej prowincji Nara to dowód na istnienie łączności handlowej pomiędzy Japonią a Cesarstwem Rzymskim.

Badania przeprowadzone metodą spektroskopii fluorescencji rentgenowskiej wykazały, że skład chemiczny naczynia jest niemal identyczny z rzymskimi wyrobami z II wieku n.e. i wcześniejszymi. Skład ten odpowiada np. fragmentom szkła znalezionego w pałacu w Ktezyfonie, jednym z największych miast świata starożytnego. Ktezyfon był zimową stolicą imperium Partów, a później stolicą Persji.

„W piątym wieku Japonia miała szerokie kontakty handlowe ze światem zewnętrznym. Omawiane tutaj naczynie dotarło do Japonii prawdopodobnie przez Azję Centralną, nic więc dziwnego, że upłynęło sporo czasu pomiędzy czasem jego produkcji, a znalezieniem się na terenie Japonii” – mówi Takashi Taniichi z Sanyo Gakuen University.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów