Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów
W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów | Zdjęcie: Vindolanda Charitable Trust

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na ponad 400 butów o rozmiarze męskim, damskim i dziecięcym. W sumie na miejscu wykopalisk,  położonego na terenie Anglii pomiędzy rzekami Tyne i Solway, odkryto ponad 7 tysięcy sztuk obuwia z czasów rzymskich.

Buty liczą około 1800 lat i były używane głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wśród nich można wyróżnić buty zakryte, sandały i drewniaki do kąpieli. Obiekty znaleziono w rowie obronnym, wraz z ceramiką i pozostałościami kotów oraz psów.

Według specjalistów znaleziska zostały wyrzucone przez wojsko w roku 212 n.e., kiedy to legion wycofał się z obozu w związku z walkami z plemionami brytyjskimi z północy.

Wszystkie znalezione buty mają zostać poddane konserwacji. Naukowcy śmieją się, że niektóre z wydobytych butów (jak ten na zdjęciu) mają wygląd bardzo zbliżony do współczesnych słynnych butów piłkarskich Adidas Predator.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów