Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów
W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na setki butów | Zdjęcie: Vindolanda Charitable Trust

W rzymskim forcie Vindolanda natrafiono na ponad 400 butów o rozmiarze męskim, damskim i dziecięcym. W sumie na miejscu wykopalisk,  położonego na terenie Anglii pomiędzy rzekami Tyne i Solway, odkryto ponad 7 tysięcy sztuk obuwia z czasów rzymskich.

Buty liczą około 1800 lat i były używane głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Wśród nich można wyróżnić buty zakryte, sandały i drewniaki do kąpieli. Obiekty znaleziono w rowie obronnym, wraz z ceramiką i pozostałościami kotów oraz psów.

Według specjalistów znaleziska zostały wyrzucone przez wojsko w roku 212 n.e., kiedy to legion wycofał się z obozu w związku z walkami z plemionami brytyjskimi z północy.

Wszystkie znalezione buty mają zostać poddane konserwacji. Naukowcy śmieją się, że niektóre z wydobytych butów (jak ten na zdjęciu) mają wygląd bardzo zbliżony do współczesnych słynnych butów piłkarskich Adidas Predator.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów