Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skorupki jajek przynosiły szczęście

Latem 2013 roku w mieście Sardes, znajdującym się w Azji Mniejszej, grupa archeologów znalazła dwa dziwne pojemniki. W każdym z nich znajdowały się małe narzędzia z brązu, skorupka jajka i moneta. W nocy 17 roku n.e. mieszkańcy miasta nawiedzeni zostali przez trzęsienie ziemi, a ich domy w większości się zawaliły.

Naukowcy uważają, że mieszkańcy umieścili takie pojemniki ze skorupkami jajek pod swoimi nowo wybudowanymi domami, aby odpędzić demony i przyszłe katastrofy. Jedna ze skorupek była w zadziwiająco dobrym i nienaruszonym stanie, mimo tysiąca lat. Warto dodać, że jajka przynosić miały także pecha. Niektórzy Rzymianie zakopywali całe jajka przed drzwiami osób, na które miał być rzucony urok i pech.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów