Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Stacja metra w Rzymie będzie po części muzeum

Stacja metra w Rzymie będzie po części muzeum
Stacja metra w Rzymie będzie po części muzeum | Zdjęcie: Pasquale Sorrentino

Władze Rzymu zgodziły się na innowacyjny plan budowy stacji metra „Amba Aradam” na linii C, niedaleko Koloseum, na której będzie można podziwiać rzymskie zabytki. Tym samym rzymska stacja będzie naśladowała inne tego typu konstrukcje z Neapolu, Aten, Porto czy Wiednia, gdzie pasażerowie mogą podziwiać historyczne artefakty.

Jedną z atrakcji „podziemnego muzeum” będą ruiny baraków z II wieku n.e., które odkryli pracownicy w trakcie wstępnych prac budowlanych. Pozostałości budowli obejmują teren 929 m2 i znajdują się 9 metrów pod ziemią. Kompleks posiada m.in. długi na 99 metrów korytarz oraz 39 pokoi udekorowanych freskami i biało-czarnymi mozaikami.

Według naukowców w barakach stacjonowali pretorianie – straż przyboczna cesarza. Co więcej, na terenie baraków natrafiono na 13 szkieletów, zapewne żołnierzy, oraz wykonane z brązu monety i bransoletkę. Badacze uważają, że budowla została całkowicie zapomniana i opuszczona w III wieku n.e., kiedy to powstał mur Aureliana.

Jak twierdzą osoby nadzorujące budowę metra, pasażerowie czekając na pociąg będą mogli podziwiać rzymskie zabytki przez wielką szybę.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów