Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Na szwedzkiej wyspie odkryto rzymskie artefakty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na szwedzkiej wyspie odkryto rzymskie artefakty
Na szwedzkiej wyspie odkryto rzymskie artefakty

W 2017 roku na szwedzkiej wyspie Olandia (na południowym-wschodzie kraju) znajdują się pozostałości fortu Sandby borg, w którym naukowcy odkryli złote pierścienie i monety. Jak się okazało obiekty pochodzą z kultury rzymskiej.

Znaleziona moneta została wytopiona pomiędzy rokiem 425-455 n.e., a więc w czasie rządów cesarza Walentyniana III. Co więcej, na monecie dostrzec można postać władcy, którego noga opiera się o głowę barbarzyńcy. Rzymskie pierścienie z kolei noszone były przez kobiety, co ocenić można po rozmiarze.

Odkryte artefakty zostały odkryte w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dom mieszkalny, który mógł należeć do ważnej lokalnej osobistości lub wodza. Co więcej, obiekty dowodzą, że plemię posiadało kontakty z państwem rzymskim i jego dorobkiem.

Samą twierdzę Sandby Borg odkryto w roku 2010, kiedy to natrafiono na ślady wału ziemnego okalającego fort oraz liczne niepochowane ciała. Od tego czasu miejsce to jest miejscem wykopalisk.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów