Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Titanic starożytnego świata skrywa skarby

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Titanic starożytnego świata skrywa skarby
Titanic starożytnego świata skrywa skarby

Międzynarodowy zespół archeologów, który po ponad 100 latach powrócił na miejsce zatonięcia słynnego wraku, na którym znaleziono starożytny komputer – mechanizm z Antikythery. Okazało się, że wrak kryje kolejne niezwykłe tajemnice.

Grecko-amerykański zespół najpierw wykonał trójwymiarową mapę dna, a następnie przystąpił do wydobywania ładunku statku. Tak jak przypuszczano, znaczna część przedmiotów, które przewoziła jednostka, wciąż leży zagrzebana w mule. Znaleziono m.in. ponad metrowej długości ołowiane kotwice, jednak najbardziej zdumiewający był duży obszar, na jakim rozrzucony jest ładunek. Przedmioty pokrywają 300 metrów dna, a to wskazuje, że przewożąca go jednostka mogła mieć nawet 50 metrów długości. To największy starożytny wrak jaki kiedykolwiek został odkryty. To Titanic starożytnego świata – mówi Brendan Foley z Woods Hole Oceanographic Institution.

Z morskiego dna wydobyto m.in. pięknie zdobiony kubek, fragment zdobionej nogi z łóżka, 2-metrowej długości włócznię z brązu. Jest ona zbyt duża i ciężka, by mogła służyć jako broń. Zdaniem Foleya włócznia była częścią posągu naturalnych rozmiarów. Być może przedstawiał on Atenę. Foley przypomina, że w 1901 roku poławiacze gąbek, którzy odkryli wrak, znaleźli też cztery wielkie marmurowe konie. Mogły być więc one częścią rzeźby przedstawiającej wojownika (Atenę?) na rydwanie ciągniętym przez cztery konie.

Wrak z Antikythery jest datowany na lata 70-60 p.n.e. Statek przewoził prawdopodobnie luksusowe dobra z Azji Mniejszej do Rzymu. Wyspa Antikythera znajduje się pośrodku tej ważnej w starożytności drogi handlowej. Jednostka zatonęła prawdopodobnie w wyniku gwałtownego sztormu, który rzucił ją na przybrzeżne skały.

Statek znajduje się na głębokości ponad 40 metrów. To zbyt dużo, by bezpiecznie pracować tam w zwykłych kombinezonach. Na potrzeby prac archeologicznych opracowano nowy system do nurkowania, który pozwolił na przebywanie pod wodą nawet przez 3 godziny. Prace archeologiczne będą kontynuowane w przyszłym roku.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów