Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Turcji na dnie jeziora znajdują się ruiny bazyliki rzymskiej

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Turcji na dnie jeziora znajdują się ruiny bazyliki rzymskiej
W Turcji na dnie jeziora znajdują się ruiny bazyliki rzymskiej | Zdjęcie: TRTHABER.COM

Archeolodzy w Turcji odkryli w 2017 roku pozostałości budowli, która powstać mogła w roku 325 n.e. Co ciekawe, na znalezisko natrafiono pod wodą i jak sądzą specjaliści to w tej bazylice mógł mieć miejsce I sobór nicejski.

Liczące 1600 lat ruiny odkryto na dnie jeziora Iznik, w Bursa, w północno-zachodniej Turcji. O obecności budowli naukowcy dowiedzieli się za sprawą zdjęć lotniczych, zrobionych w 2014 roku.

Budowla ma plan bazyliki z trzema nawami. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem podwodnego muzeum, w którym turyści będą mogli podziwiać ruiny budowli na głębokości 1, 5-2, 5 metra.

Kościół powstał zapewne w IV wieku n.e., na cześć zmarłego w 303 roku n.e., męczeńską śmiercią, świętego Neofita. Neofit przybył do Nicei, aby potępiać wiarę pogańską i nawracać niewiernych. Na początku III wieku n.e. trwały silne prześladowania zlecone przez cesarza Dioklecjana. Bazylika powstała w miejscu, gdzie też Neofit zginął w wyniku tortur, dokonanych przez rzymskich żołnierzy. Istnieją także przypuszczenia mówiące, że to w tej bazylice odbył się słynny I sobór nicejski, zwołany przez Konstantyna I, w roku 325 n.e.

Według specjalistów kościół zawalił się w roku 740, kiedy to wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Wraz ze zmianą poziomu wody w pobliskim jeziorze, pod taflą wody zniknęły pozostałości konstrukcji.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów