Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Holandii odkryto w całości zachowaną rzymską misę

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Holandii odkryto w całości zachowaną rzymską misę
W Holandii odkryto w całości zachowaną rzymską misę

W Nijmegen w Holandii odkryto w całości zachowaną rzymską niebieską misę. Ocenia się, że obiekt ma około dwóch tysięcy lat. Zdaniem badaczy naczynie mogło zostać wykonane w ośrodkach rzymskich w Germanii: Kolonii lub Xanten, lub Italii.

Tego typu szklane naczynia tworzono poprzez pozostawienie stopionego szkła w formie do ostygnięcia i stwardnienia. Kiedy szkło było jeszcze płynne/elastyczne wykonywano zdobienia. Za kolor naczynia odpowiada tlenek żelaza; w zależności od ilości tlenku, pod wpływem temperatury może on osiągnąć inny kolor.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów