Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Jordanie natrafiono na ślady po trzech rzymskich obozach marszowych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Jordanie natrafiono na ślady po trzech rzymskich obozach marszowych
W Jordanie natrafiono na ślady po trzech rzymskich obozach marszowych

Na terenie dzisiejszej południowej Jordanii odkryto, co najmniej, trzy rzymskie obozy marszowe, które założono prawdopodobnie w czasie kampanii wojskowej prowadzonej w kierunku Arabii.

Odkrycia dokonano w ramach projektu „Endangered Archaeology in the Middle East and North Africa (EAMENA)”, który analizuje zdjęcia satelitarne. Naukowcom udało się dostrzec na pustyni prostokątne ślady po obwarowaniach obozów (tzw. titulus). Obozy znajdują się od siebie w odległości od 37 do 45 km. Obozy były raczej małe i mogły pomieścić nieduże oddziały.

Ciężko na tę chwilę określić, kiedy dokładnie założono fortyfikacje. Badacze twierdzą, że Rzymianie na tych terenach operowali w roku 62 p.n.e., kiedy to wyruszono przeciwko królestwu nabatejskiemu lub też w 106 n.e., kiedy królestwo to finalnie podbito.

Nie są to pierwsze tego typu znaleziska w Jordanii; do tej pory natrafiono już na ślady po czterech tego typu obiektach.

Źródła wykorzystane
  • Ancient Warfare, XVI.5

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów