Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W lesie w Toskanii odkryto rzymski skarb

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W lesie w Toskanii odkryto rzymski skarb
W lesie w Toskanii odkryto rzymski skarb | Zdjęcie: Franco Sammartino

W lesie w Toskanii, we Włoszech, odkryto skarb złożony ze 175 srebrnych rzymskich monet. Monety datowane są na rok 82 p.n.e., czyli czas kiedy w Italii miała miejsce krwawa wojna domowa, w której Lucjusz Korneliusz Sulla przejął władzę w Rzymie.

Jak twierdzą badacze, niewykluczone że odkryty skarb był w przeszłości schowanymi kosztownościami, które starano się zachować w niepewnym czasie walk. Ich właścicielem mógł być zarówno żołnierz, który zginął w jednej z bitew lub bankier, chcący zachować środki.

Jak się okazuje, rzymski skarb odkryto w 2021 roku, jednak aż przez niemal dwa lata informacja była nieujawniona, aby móc w pełni przebadać miejsce odkrycia.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów