Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W niemieckim mieście Krefeld natrafiono na liczne rzymskie artefakty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jeden z hełmów rzymskich, znalezionych w Krefeld
Jeden z hełmów rzymskich, znalezionych w Krefeld. | Zdęcie: DPA

W zachodnich Niemczech, w mieście Krefeld, naukowcy natrafili na liczne ślady po obecności Rzymian. Znaleziska pozwalają jeszcze lepiej poznać historię regionu, w czasach rzymskich.

Badacze wykopali dziesiątki tysięcy antycznych artefaktów z piachu i gliny nieopodal Renu. Do odkrycia doszło w kwietniu tego roku. W małym mieście nieopodal Dusseldorfu, natrafiono na niemal 6500 grobów, które datowane są na VIII p.n.e. – VIII wiek n.e. W miejscach pochówków bardzo często znajdowały się artefakty, które chowano ze zmarłymi. Cmentarzysko jest jednym z największych tego typów miejsc, z czasów antycznych, znajdujących się na północ od Alp.

Krefeld, w czasach rzymskich, był to rzymski obóz wojskowy, który ustanowiono około 69 roku n.e. Miejsce to pełniło strategiczną funkcję, górując nad szlakiem handlowym. Region ten Rzymianie nazywali Gelduba, o czym po raz pierwszy wspomniał Tacyt. Na tym obszarze doszło do wielkiej bitwy pomiędzy Rzymianami i Batawami w 69 roku n.e. (tzw. rewolta Juliusza Cywilisa). Dowodem na to są znalezione liczne szkielety koni – ponad 300.

Jak twierdzą naukowcy odkrycie o tyle jest fenomenalne, że potwierdza przekazy źródłowe, a informacje wzajemnie się zazębiają.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów