Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W niemieckim mieście Krefeld natrafiono na liczne rzymskie artefakty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Jeden z hełmów rzymskich, znalezionych w Krefeld
Jeden z hełmów rzymskich, znalezionych w Krefeld. | Zdęcie: DPA

W zachodnich Niemczech, w mieście Krefeld, naukowcy natrafili na liczne ślady po obecności Rzymian. Znaleziska pozwalają jeszcze lepiej poznać historię regionu, w czasach rzymskich.

Badacze wykopali dziesiątki tysięcy antycznych artefaktów z piachu i gliny nieopodal Renu. Do odkrycia doszło w kwietniu tego roku. W małym mieście nieopodal Dusseldorfu, natrafiono na niemal 6500 grobów, które datowane są na VIII p.n.e. – VIII wiek n.e. W miejscach pochówków bardzo często znajdowały się artefakty, które chowano ze zmarłymi. Cmentarzysko jest jednym z największych tego typów miejsc, z czasów antycznych, znajdujących się na północ od Alp.

Krefeld, w czasach rzymskich, był to rzymski obóz wojskowy, który ustanowiono około 69 roku n.e. Miejsce to pełniło strategiczną funkcję, górując nad szlakiem handlowym. Region ten Rzymianie nazywali Gelduba, o czym po raz pierwszy wspomniał Tacyt. Na tym obszarze doszło do wielkiej bitwy pomiędzy Rzymianami i Batawami w 69 roku n.e. (tzw. rewolta Juliusza Cywilisa). Dowodem na to są znalezione liczne szkielety koni – ponad 300.

Jak twierdzą naukowcy odkrycie o tyle jest fenomenalne, że potwierdza przekazy źródłowe, a informacje wzajemnie się zazębiają.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów