Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W północnej Anglii odkryto szkielet i „fabrykę” płytek grzewczych z czasów rzymskich

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W północnej Anglii odkryto szkielet i "fabrykę" płytek grzewczych z czasów rzymskich
W północnej Anglii odkryto szkielet i "fabrykę" płytek grzewczych z czasów rzymskich

W północnej Anglii, na południe od wsi Bridekirk, natrafiono w 2017 roku na szkielet z czasów rzymskich, a przy nim liczne monety, fragmenty ceramiki, fundamenty po piecu oraz kawałki wysoce wyspecjalizowanych rzymskich płytek grzewczych, które kładziono pod posadzką, w celu umożliwienia nagrzewania pomieszczenia poprzez system hypocaustum.

Badacze doszli do wniosku, że szkielet mężczyzny datowany jest na II-III wiek n.e. W chwili śmierci miał on 35-40 lat i zmarł zapewne z przyczyn naturalnych. W miejscu tym zapewne produkowano masowo płytki dla okolicznych miejscowości i fortu rzymskiego Papcastle. Tego typu produkt były chętnie kupowany przez bogatych mieszkańców, chcących między innymi posiadać prywatne termy lub mieć podgrzewaną posadzkę.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów