Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami

We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami
We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami | Zdjęcie: Jean Louis Bellurget, Inrap

Do ciekawego odkrycia doszło w trakcie prac budowlanych prowadzonych pod nowy dom w mieście Auch (południowa-zachodnia Francja). Miało ono miejsce w kwietniu tego roku, a po ocenie archeologów okazało się, że są to pozostałości rzymskiego domus.

Obiekt pochodzi z czasów imperialnych i był luksusową posiadłością. Dom znajdował się w niedużej odległości od forum antycznego miasta Augusta Auscorum. Podbita przez Rzymian ziemia była miejscem, w którym chętnie bogaci nobilowie budowali swoje posiadłości.

Na terenie odnalezionej willi natrafiono na liczne kolorowe mozaiki podłogowe i ścienne z licznymi symbolami i figurami geometrycznymi. Naukowcy twierdzą, że dom został mocno przebudowany we wczesnym IV wieku n.e., kiedy to dobudowano łaźnie,  w których przynajmniej trzy sale były ogrzewane rzymskim systemem ogrzewania podłogowego hypocaustum.

We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami

Dom ten – jak i inne późno-rzymskie budowle – został opuszczony i zapomniany, a materiały z niego posłużyły jako materiał budulcowy dla napływowych ludów. Konstrukcja znalazła się pod ziemią i przetrwała w takim stanie, aż do niedawnego odkrycia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów