Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami
We Francji odkryto rzymski domus z mozaikami | Zdjęcie: Jean Louis Bellurget, Inrap

Do ciekawego odkrycia doszło w 2017 roku w trakcie prac budowlanych prowadzonych pod nowy dom w mieście Auch (południowa-zachodnia Francja). Miało ono miejsce w kwietniu tego roku, a po ocenie archeologów okazało się, że są to pozostałości rzymskiego domus.

Obiekt pochodzi z czasów imperialnych i był luksusową posiadłością. Dom znajdował się w niedużej odległości od forum antycznego miasta Augusta Auscorum. Podbita przez Rzymian ziemia była miejscem, w którym chętnie bogaci nobilowie budowali swoje posiadłości.

Na terenie odnalezionej willi natrafiono na liczne kolorowe mozaiki podłogowe i ścienne z licznymi symbolami i figurami geometrycznymi. Naukowcy twierdzą, że dom został mocno przebudowany we wczesnym IV wieku n.e., kiedy to dobudowano łaźnie,  w których przynajmniej trzy sale były ogrzewane rzymskim systemem ogrzewania podłogowego hypocaustum.

Dom ten – jak i inne późno-rzymskie budowle – został opuszczony i zapomniany, a materiały z niego posłużyły jako materiał budulcowy dla napływowych ludów. Konstrukcja znalazła się pod ziemią i przetrwała w takim stanie, aż do niedawnego odkrycia.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów