Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wykopaliska w Hadrianopolis zostaną wznowione

Odkryto miejsce pielgrzymek w północnej Turcji
Odkryto miejsce pielgrzymek w północnej Turcji

W północnej części Turcji wznowiono prace odkrywcze na terenie byłego miasta Hadrianapolis, które zostało założone w I wieku p.n.e. Ośrodek istniał do VIII wieku.

Prace wykopaliskowe w Hadrianopolis rozpoczęły się w 2003 roku i prowadzone były interwałami. Wcześniejsze wykopaliska skupione były na pracach podziemnych oraz zabezpieczających. Wówczas wydobyto dom, odrestaurowano mozaikę oraz zamontowano dach chroniący ruiny kościoła. W sumie dotychczas na światło dzienne wydobyto 14 budowli, a w tym: dwie termy, dwa kościoły, struktury obronne, teatr czy budowlę z kopułą i łukami. Na podłogach kościołów znajdują się mozaiki ukazujące rzeki, o których wspomina Biblia – m.in. Eufrat czy Tygrys, oraz różne zwierzęta.

Kolejne prace prowadzone będą przy istotnym wsparciu pracowników Muzeum Kastamonu i mają na celu odkrycie kolejnych konstrukcji. Ich planowane rozpoczęcie to najbliższy rok. Potem miejsce ma zostać udostępnione dla turystów.

Jak twierdzą naukowcy, Hadrianapolis w czasach antycznych było miejscem docelowym wielu pielgrzymek. W ośrodku budowano kościoły, monastyry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów