Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wykopaliska w Hadrianopolis zostaną wznowione

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Odkryto miejsce pielgrzymek w północnej Turcji
Odkryto miejsce pielgrzymek w północnej Turcji

W północnej części Turcji wznowiono prace odkrywcze na terenie byłego miasta Hadrianapolis, które zostało założone w I wieku p.n.e. Ośrodek istniał do VIII wieku.

Prace wykopaliskowe w Hadrianopolis rozpoczęły się w 2003 roku i prowadzone były interwałami. Wcześniejsze wykopaliska skupione były na pracach podziemnych oraz zabezpieczających. Wówczas wydobyto dom, odrestaurowano mozaikę oraz zamontowano dach chroniący ruiny kościoła. W sumie dotychczas na światło dzienne wydobyto 14 budowli, a w tym: dwie termy, dwa kościoły, struktury obronne, teatr czy budowlę z kopułą i łukami. Na podłogach kościołów znajdują się mozaiki ukazujące rzeki, o których wspomina Biblia – m.in. Eufrat czy Tygrys, oraz różne zwierzęta.

Kolejne prace prowadzone będą przy istotnym wsparciu pracowników Muzeum Kastamonu i mają na celu odkrycie kolejnych konstrukcji. Ich planowane rozpoczęcie to najbliższy rok. Potem miejsce ma zostać udostępnione dla turystów.

Jak twierdzą naukowcy, Hadrianapolis w czasach antycznych było miejscem docelowym wielu pielgrzymek. W ośrodku budowano kościoły, monastyry.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów