W północnej części Turcji wznowiono prace odkrywcze na terenie byłego miasta Hadrianapolis, które zostało założone w I wieku p.n.e. Ośrodek istniał do VIII wieku.
Prace wykopaliskowe w Hadrianopolis rozpoczęły się w 2003 roku i prowadzone były interwałami. Wcześniejsze wykopaliska skupione były na pracach podziemnych oraz zabezpieczających. Wówczas wydobyto dom, odrestaurowano mozaikę oraz zamontowano dach chroniący ruiny kościoła. W sumie dotychczas na światło dzienne wydobyto 14 budowli, a w tym: dwie termy, dwa kościoły, struktury obronne, teatr czy budowlę z kopułą i łukami. Na podłogach kościołów znajdują się mozaiki ukazujące rzeki, o których wspomina Biblia – m.in. Eufrat czy Tygrys, oraz różne zwierzęta.
Kolejne prace prowadzone będą przy istotnym wsparciu pracowników Muzeum Kastamonu i mają na celu odkrycie kolejnych konstrukcji. Ich planowane rozpoczęcie to najbliższy rok. Potem miejsce ma zostać udostępnione dla turystów.
Jak twierdzą naukowcy, Hadrianapolis w czasach antycznych było miejscem docelowym wielu pielgrzymek. W ośrodku budowano kościoły, monastyry.