Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wykopaliska w Jerozolimie dowodzą, gdzie Rzymianie zrobili wyłom

Wykopaliska w Jerozolimie ukazują, w jakim miejscu Rzymianie zrobili wyłom w murze
Liczne pociski znalezione przez naukowców sugerują, że miejsce to było niegdyś poddane silnym bombardowaniom | Zdjęcie: Yoli Shwartz, courtesy of the Israel Antiquities Authority

Zeszłej zimy naukowcy natrafili na dowód mówiący, w którym miejscu antyczni Rzymianie sforsowali trzecią linię murów, który niegdyś okalał Jerozolimę. Miejsce to znajdowało się na końcu Drugiej Świątyni, gdzie obecnie zlokalizowany jest Migrasz HaRussim – osiedle mieszkaniowe w centrum miasta.

Archeolodzy w czasie wykopalisk natrafili na pozostałości wieży oraz, w niedalekiej odległości od tych ruin, fragmenty strzał balist oraz kamieni wyrzucanych za pomocą katapult. Dowodzi to, że w tym miejscu miało miejsce natarcie wojsk rzymskich w czasie wojny żydowskiej. Liczba znalezionych pocisków jest naprawdę duża i dowodzi tego, na jaką skalę Rzymianie bombardowali broniących się na murach Żydów.

Wydaje się, że najnowsze odkrycie ostatecznie kończy dyskusję naukową, trwającą od początków XX wieku, tyczącą się tego gdzie przebiegał wspomniany mur.

Źródła wykorzystane
  • , "Excavation Reveals Spot Where Romans Breached Jerusalem’s Wall 2,000 Years Ago", "Jewishpress", 20 października 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów