Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wzgórze potłuczonych amfor

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Góra rzymska z amforami
Góra rzymska z amforami

Archeolodzy prowadzą badania na Monte Testaccio, wielkiej sztucznej górze w centrum Rzymu, która składa się z około 25 miliona fragmentów potłuczonych amfor, pochodzących chociażby z Hiszpanii czy Północnej Afryki. Miejsce to kryje wiele intrygujący faktów o tym jak handlowano w czasach antycznych.

Amfory, zawierające wino i oliwę z oliwek, były tłuczone a następnie rozsypywane niedaleko portu nad Tybrem. Naczynia nie mogły być ponownie wykorzystane z racji na fakt, iż wino lub oliwa wnikały w glinę, przez co kolejne produkty wlane do naczynia by najzwyczajniej w świecie zjełczały. Każda z amfor posiadała stempel lub malunek informujący co w niej się znajdowało, ile ważyło naczynie, skąd pochodził towar, kiedy nadano produkt oraz ile wynosiło cło przewozowe. Niekiedy na amforach umieszczano imię wytwórcy amfory i handlarzy dowożących towar do Rzymu.

Naukowcy badają tysiące fragmentów amfor, w celu lepszego poznania niezwykle rozbudowanego systemu handlowego antycznego Rzymu. Do „Wiecznego Miasta” sprowadzano towary z całego obszaru Śródziemnomorskiego. Najwięcej sprowadzano wina i oliwy z oliwek, towarów powszechnego użytku. W niektórych amforach odkryto popularny specyfik garum –  sos ze zgniłych i sfermentowanych ryb dodawany do potraw.

Fragmenty amfor wykonanych z wypalonej gliny znane są pod nazwą testae. Sama amfora ważyła do 30 kg; wypełniona towarem osiągała ciężar ponad 100 kg. Sam proces składowania zniszczonych amfor był starannie zaplanowany. Funkcjonariusze publiczni – curatores – nadzorowali tłuczenie naczyń a następnie ich transport na wozach ciągniętych przez muły na wzgórze. Fragmenty nie był rzucane od niechcenia, a układane starannie, tak aby zmniejszyć ryzyko osunięcia się ziemi. Ponadto na fragmenty naczyń sypano wapno, tak aby zmniejszyć zapach zjełczałego oleju.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów