Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zakończone badania naukowców na rzymskim cmentarzysku na południu Anglii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymskie cmentarzysko na południu Anglii
Rzymskie cmentarzysko na południu Anglii

W latach 2014-2016 w okolicach Winchester, w tzw. Worthy Down Camp, przeprowadzano wykopaliska na terenie późno-rzymskiego cmentarzyska. Później naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę odkrytych znalezisk.

W sumie odkryto 19 grobów; w niektórych z nich natrafiono na monety rzymskie, które wybite zostały w II połowie IV wieku n.e. Większość ciał została pochowana na wznak; jedno ciało posiadało odciętą głowę, ułożoną u stóp.

Analiza kości pozwoliła ocenić, że osoby pochowane zostały w raczej w młodym wieku; do 45 roku życia. Stan kości dowodzi, że zmarli mieli ciężkie życie oraz ich dieta była niezwykle uboga. Co interesujące, badaczom udało się odkryć pochodzenie zmarłych. Jak się okazuje, dwoje zmarłych miało przodków czarnoskórych lub dalekowschodnich. Co więcej, wielu pochowanych spędziło swoje dzieciństwo na półwyspie Iberyjskim, południowej Europie czy w północnej Afryce.

Badacze podejrzewają, że zmarli należeli do niższej warstwy społecznej, być może pracowników rolniczych, przemysłowych lub niewolników.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów