Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla antycznych artefaktów w Brytanii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny rzymskie w Vindolandzie
Ruiny rzymskie w Vindolandzie

Jak alarmują badacze, antycznym zabytkom znajdującym się w Brytanii grozi zniszczenie. Powodem są zmiany klimatyczne, a dokładnie postępujący wzrost temperatury, a wraz z tym wysychanie mokrej ziemi, która przez wieki potrafiła zachować w świetnym stanie rzymskie pozostałości.

Ponieważ torf zawiera bardzo mało tlenu, materiały organiczne, takie jak drewno, skóra i tekstylia, nie ulegają niszczeniu. Mogą przetrwać tysiące lat, zachowane dzięki beztlenowym warunkom. Wraz z wysychaniem ziemi powietrze dociera do antycznych artefaktów i następuje gnicie materiału organicznego.

Podmokłe gleby stanowią w Wielkiej Brytanii aż 10% całkowitej powierzchni; w związku z tym w zagrożeniu jest nawet 22,500 miejsc. Naukowcy uważają, że dalsze badania i prace archeologiczne w tych punktach wymagają dofinansowania w wysokości setek milionów funtów i dziesiątek lat wykopalisk.

Dla podkreślenia fenomenu wykopalisk w Brytanii należy nadmienić, że archeologom udało się natrafić tutaj na pozostałości po rzymskiej m.in. desce klozetowej, skórzanych butach, pokryciu namiotu legionowego czy rękawicach legionowych.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów