Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „Wojna gallicka”

Gajusz Juliusz Cezar

Książka "Wojna gallicka" to pozycja nietuzinkowa i obowiązkowa dla każdego pasjonata historii Rzymu. Spisane przez Juliusza Cezara wydarzenia z okresu 58–51 p.n.e. są ważnym źródłem informacji o plemionach galijskich i germańskich. Czytelnik otrzymuje do swoich rąk nowe wydanie pamiętników Cezara, które przetłumaczyli z łaciny na język polski - Eugeniusz Konik i jego żona Wanda Nowosielska - w 1978 roku. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Czytelnik.

Wojna gallicka

Recenzja: Złowrogie morze

Adrian Goldsworthy

Książka "Złowrogie morze" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to drugi tom nowej serii znanego brytyjskiego historyka. Tym razem, główny bohater Flawiusz Feroks stacjonuje w Vindolandzie i wraz z innymi żołnierzami zmierzyć się musi z tajemniczym zagrożeniem, które atakuje z morza. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Złowrogie morze

Recenzja: Vindolanda

Adrian Goldsworthy

Książka "Vindolanda" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to pierwszy tom najnowszej, na rynku polskim, trylogii poczytnego i znanego angielskiego historyka. Autor swoją pierwszą część serii osadza w roku 98 n.e. i opowiada o losach rzymskich żołnierzy, którzy służą w północnej Brytanii. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Vindolanda

Recenzja: „Pastuch panem Rzymu”

Łukasz Ścisłowicz

Książka "Pastuch panem Rzymu" autorstwa Łukasza Ścisłowicza to pozycja historyczna skupiająca się na analizie sylwetek trzech kontrowersyjnych cesarzy rzymskich z III wieku n.e.: Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka. Celem książki jest podjęcie próby zderzenia różnych źródeł i informacji o cesarzach oraz wyciągnięcie wniosków. Publikacja, w formie ebooka, wydana została przez wydawnictwo Promohistoria (Histmag.org). 

Pastuch panem Rzymu

Recenzja: Imperium

Conn Iggulden

Książka "Imperium" autorstwa Conna Igguldena to druga część cyklu "Złoty wiek", w której to przenosimy się do czasów Grecji okresu klasycznego. Tym razem towarzyszyć będziemy Peryklesowi, genialnemu strategowi ateńskiemu i przywódcy politycznemu, który poprowadzi Ateny przeciwko Sparcie. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Imperium Conn Iggulden

Recenzja: Vandal Heaven

Simon Elliott

Książka "Vandal Heaven. Reinterpreting Post-Roman North Africa" autorstwa Simona Elliotta to pozycja poruszająca historię Wandalów, plemienia germańskiego, które swoją ekspansją przyczyniło się do osłabienia cesarstwa rzymskiego i finalnego jego upadku. Książka angielskojęzyczna wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Books.

Vandal Heaven

Recenzja: „Jak przeżyć w… starożytnym Rzymie”

Juan Aragón

Książka "Jak przeżyć w… starożytnym Rzymie" autorstwa Juan Aragón to książka, która przenosi nas do świata antycznych Rzymian i w barwny sposób próbuje przedstawić Czytelnikowi, jak nie zginąć w tym niebezpiecznym miejscu. Pozycja jest przeznaczona dla młodszych Czytelników. Wydawcą jest Nasza Księgarnia.

Jak przeżyć w... starożytnym Rzymie

Recenzja: „Lew”

Conn Iggulden

Książka "Lew" autorstwa Conna Igguldena to powieść historyczna, z nowego cyklu "Złoty wiek", której akcja toczy się w starożytnej Grecji w V wieku p.n.e. i przedstawia burzliwe czasy rywalizacji miast greckich z nadchodzącym zagrożeniem perskim. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Lew

Recenzja: Orły imperium. Wygnańcy Rzymu

Simon Scarrow

Książka "Orły imperium. Wygnańcy Rzymu" autorstwa Simona Scarrowa to 19 tom popularnej serii w świecie rzymskim, w której główni bohaterowie trybun Katon i centurion Makron tym razem wracają ze wschodu do ogarniętego intrygą Rzymu, a Katon zostaje wysłany na Sardynię, gdzie musi zmierzyć się z poważnymi problemami dławiącymi wyspę. Książka została wydana przez Wydawnictwo Książnica

Orły imperium. Wygnańcy Rzymu

Recenzja: „Persowie. Epoka wielkich królów”

Lloyd Llewellyn-Jones

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Walii, pan Lloyd Llewellyn-Jones napisał i wydał ostatnimi czasy pewną książkę o pierwszym perskim imperium w ludzkich dziejach, czyli o Imperium Achemenidów, którą zatytułował następująco: "Persowie. Epoka wielkich królów". Jest to bardzo sprawnie i pięknie napisana praca historyczna, w której autor bezgranicznie ukochał obiekt swoich badawczych dociekań, co niestety rzutuje czasami na jego ocenę niektórych kwestii. Tak to już bywa z tym emocjonalnym podejściem do tematu, nad którym przychodzi człowiekowi pracować. Ten walijski miłośnik wszystkiego co perskie zaoferował swoim czytelnikom, jak sam pisze "perską wersję" historii. Zrobił to moim zdaniem na tyle dobrze, na ile pozwoliły mu na to dostępne źródła oraz jego patrzenie na świat przez kompletnie perską optykę.

Persowie. Epoka Wielkich Królów

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów