Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: O języku łacińskim. Tom II

Marek Terencjusz Warron

Książka "O języku łacińskim. Tom II" autorstwa Marka Terencjusza Warrona to druga część przetłumaczonego dzieła wielkiego rzymskiego pisarza i naukowca. Pozycja daje możliwość poznania zapatrywań rzymskiego autora na kwestie językowe, ale przede wszystkim jest wielką kopalnią informacji o języku łacińskim i świecie antycznym. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Recenzja: Roman Legionaries: Soldiers of Empire

Simon Elliott

Książka "Roman Legionaries: Soldiers of Empire" autorstwa Simona Elliotta to pozycja opowiadająca o jednej z najskuteczniejszych jednostek wojskowych świata - rzymskich legionach. Simon Elliott to historyk i archeolog pasjonujący się zwłaszcza historią Brytanii za czasów Rzymian, wojskowością rzymską oraz flotą wojenną (zwłaszcza Classis Britannica). Książka wydana została przez wydawnictwo Casemate Publishers.

Recenzja: Bramy Aten

Conn Iggulden

Książka "Bramy Aten" to pierwszy tom nowej trylogii Conna Igguldena, uznanego autora licznych powieści historycznych . Tym razem pisarz zdecydował się przenieść nas do V wieku p.n.e. oraz ukazać rywalizację miast greckich z potężnym Imperium Persów pod panowaniem Dariusza i Kserksesa.

Recenzja: Marek Aureliusz

Pierre Grimal

Książka "Marek Aureliusz" autorstwa Pierre Grimala to wybitna pozycja znanego francuskiego historyka specjalizującego się w historii antycznego Rzymu. Jak nazwa wskazuje autor skupił się na przedstawieniu biografii ostatniego z tzw. "pięciu dobrych cesarzy", którego przyjęło się określać "filozofem na tronie".

Recenzja: Kleopatra

Stanisław Witkowski

Książka "Kleopatra" autorstwa Stanisława Witkowskiego to pozycja opowiadająca historię ostatniej królowej Egiptu Kleopatry VII, która za sprawą zręcznej polityki i intymnych relacji łączących ją z Juliuszem Cezarem oraz Markiem Antoniuszem potrafiła uzyskać duże korzyści dla Egiptu. Książka napisana została w roku 1939 i za sprawą wydawnictwa Atryda ponownie wydana.

Recenzja: Srebrzysty blask

Urszula Soja

Książka "Srebrzysty blask" autorstwa Urszuli Soi to powieść historyczna, której akcja toczy się w antycznym Rzymie epoki Oktawiana Augusta. Głównymi bohaterami utworu są Liwiusz Wibiusz, młody Rzymianin z niskich warstw społecznych oraz Aristodemos, grecki filozof-epikurejczyk. Obaj stają przed zadaniem rozwiązania zagadki kryminalnej - tajemniczej śmierci arystokraty Decymusa Wettiusza.

Recenzja: Liwia. Matka bogów

Książka "Liwia. Matka bogów" autorstwa Michała Kubicza to kolejna powieść opowiadająca o historii antycznego Rzymu, a dokładniej dynastii julijsko-klaudyjskiej. Tym razem autor skupił się na Liwii, pierwszej cesarzowej Rzymu i żonie Oktawiana Augusta.

Recenzja: Palmyra, której już nie ma

Paul Veyne

Książka "Palmyra, której już nie ma" autorstwa Paula Veyne'a jest to 130-stronnicowa pozycja będąca dla pisarza próbą uhonorowania tego pięknego i zróżnicowanego kulturowo antycznego miasta, które w wyniku ekspansji Państwa Islamskiego straciło niektóre zabytki (np. świątynię Baalszamina), a na miejscu zamordowano wiele niewinnych osób, w tym archeologów.

Recenzja: Insygnium

Ben Kane

Książka "Insygnium" to druga część nowej trylogii Bena Kane'a, zatytułowanej "Cesarskie orły", w której autor przenosi nas do 14 roku n.e., pięć lat po tragicznej klęsce legionów Warusa w lesie Teutoburskim. Tym razem weźmiemy udział w przygotowaniach do ofensywy Germanika oraz bezpośrednich starciach za Renem.

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów