Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: Zdrajca

Geraint Jones

Książka "Zdrajca" autorstwa Gerainta Jonesa to kontynuacja wątku z części "Legion", w której ponownie zostajemy przeniesieni do Panonii i główny bohater Corvus bierze udział w walkach mających zdławić rebelię lokalnych plemion. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Zdrajca

Recenzja: Roman Britain’s Pirate King

Simon Elliot

Książka "Roman Britain’s Pirate King; Carausius, Constantius Chlorus and the Fourth Roman Invasion of Britain" autorstwa Simona Elliotta to już kolejna pozycja słynnego angielskiego historyka dotycząca historii antycznego Rzymu. Tym razem poznajemy niezwykle interesujący okres z dziejów imperium rzymskiego - rewoltę Karauzjusza z końca III wieku n.e. Ten wódz rzymski oddzielił Brytanię i część północnej Galii od państwa rzymskiego i skupił władzę w swoich rękach na niemal 10 lat (286-293 n.e.), destabilizując Cesarstwo na północy.

Roman Britain's Pirate King

Recenzja: Caracalla in Egypt (A.D. 215–216)

Adam Łukaszewicz

Książka "Caracalla in Egypt (A.D. 215–216)" autorstwa profesora Adama Łukaszewicza to pozycja napisana w języku angielskim i skupiająca się na wydarzeniach z lat 215-216 n.e., kiedy to panujący cesarz Karakalla udał się w podróż na wschodnie tereny imperium rzymskim. W trakcie pobytu w Aleksandrii, według przekazów pisarzy antycznych, miało dojść, na jego rozkaz, do wymordowania mieszkańców miasta.

Caracalla in Egypt (A.D. 215 216)

Recenzja: Grecja, Kartagina, Rzym

Ryszard Sajkowski, Miron Wolny (red.)

Książka „Grecja, Kartagina, Rzym” napisana została przez grupę historyków i znawców historii starożytnej pod redakcją Pana Ryszarda Sajkowskiego i Michała Wolnego. Książka wydana została przez Pracownię Wydawniczą ElSet.

Recenzja: Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

L.J. Trafford

Książka "Jak przeżyć w starożytnym Rzymie" autorstwa L.J. Trafford to kolejna część serii starającej się w sposób przystępny i współczesny opowiedzieć o ciekawostkach związanych ze światem antycznym. Tym razem Wydawnictwo Poznańskie wydało pozycję poświęconą państwu rzymskiemu.

Jak przeżyć w starożytnym Rzymie

Recenzja: Nuragiczna Sardynia

Cezary Namirski

Książka "Nuragiczna Sardynia" autorstwa Cezarego Namirskiego skupia się na gruntownym przedstawieniu i przeanalizowaniu śladów prehistorycznych na drugiej pod względem wielkości - po Sycylii - wyspie Morza Śródziemnego. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Nuragiczna Sardynia

Recenzja: Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Klaudiusz Mamertinus

Książka "Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat" to kolejne już wydanie tekstu starożytnego w ramach serii FONTES HISTORIAE ANTIQUAE. Tym razem do rąk Czytelników oddane zostaje tłumaczenie na język polski mowy pochwalnej, jaką wygłosił Klaudiusz Mamertinus w 362 roku w senacie w Konstantynopolu, na cześć cesarza Juliana I (w jego obecności), w zamian za mianowanie go konsulem. Książka oczywiście wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Fontes Historiae Antiquae nr 51

Recenzja: Studia z dziejów starożytnego Rzymu

Ryszard Sajkowski (red.)

Książka "Studia z dziejów starożytnego Rzymu" napisana została przez grupę historyków i znawców prawa rzymskiego pod redakcją Pana Ryszarda Sajkowskiego. Książka wydana została przez Pracownię Wydawniczą ElSet.

Studia z dziejów starożytnego Rzymu

Recenzja: Bizancjum

Peter Sarris

Książka "Bizancjum" autorstwa Petera Sarrisa to pozycja, która w sposób "kompaktowy" stara się przedstawić historię i znaczenie Cesarstwa Bizantyńskiego. Książka liczy sobie 140 stron treści i jest częścią serii "Krótkie wprowadzenie", w ramach której wybitni specjaliści skupieni wokół Uniwersytetu w Oxfordzie starają się w sposób przystępny tłumaczyć świat i procesy. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Bizancjum

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów