Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: O panowanie nad światem: Kampania afrykańska Scypiona 204-201 p.n.e.

Piotr Kozioł

"Historyk z zamiłowania", jak sam o sobie napisał, czyli pan Piotr Kozioł wydał w 2017 roku książkę pod nieco elektryzującym tytułem "O panowanie nad światem". Sam podtytuł tej pracy, czyli "Kampania afrykańska Scypiona, 204 - 201 p.n.e." wskazuje nam jasno o czyje panowanie i nad jakim światem w tych rozważaniach chodzi ich autorowi. Omawiana książka jest rzeczową analizą zachowanych źródeł historycznych oraz polemiką z ustaleniami innych badaczy afrykańskiej kampanii Scypiona, w której ów odniósł sukces, dzięki któremu stał się znany potomności, jako właśnie Scypion Afrykański.

O panowanie nad światem. Kampania afrykańska Scypiona 204 201 p.n.e.

Recenzja: „Armia Antiocha Wielkiego”

Jean Charl Du Plessis

Książka Jeana Charla Du Plessisa „Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka” jest szczegółowym i dogłębnie przemyślanym opracowaniem na temat militarnej potęgi Antiocha III, władcy imperium Seleukidów, który rządził w latach 223–187 p.n.e. Autor wnikliwie analizuje armię tego potężnego monarchy, ukazując jej strukturę, jednostki, rodzaje uzbrojenia oraz taktyki stosowane w kluczowych kampaniach. Książka wydana została przez wydawnictwo Napoleon V.

Armia Antiocha Wielkiego. Broń, uzbrojenie ochronne i taktyka

Recenzja: „24 godziny w starożytnym Rzymie”

Philip Matyszak

Książka „24 godziny w starożytnym Rzymie” autorstwa Philipa Matyszaka to fascynujący przewodnik po życiu codziennym w sercu starożytnego imperium. Autor zabiera nas w podróż przez jeden dzień w Rzymie około 137 roku n.e., pozwalając nam spojrzeć na miasto z perspektywy dwudziestu czterech jego mieszkańców, reprezentujących różne warstwy społeczne i zawodowe. Każda godzina to spotkanie z inną postacią – od niewolnika po senatora, od kupca po gladiatora. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Lira.

24 godziny w starożytnym Rzymie Życie codzienne oczami mieszkańców od niewolnika do cesarza, od prostytutki do kapłanki

Recenzja: Gladiator. Those about to die

Daniel P. Mannix

Książka "Gladiator. Those about to die" autorstwa Daniela P. Mannixa to popularnonaukowa pozycja, która opisuje walki gladiatorów oraz inne rozrywki w starożytnym Rzymie. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Replika.

Gladiator. Those about to die

Recenzja: Orły imperium. Honor Rzymu

Simon Scarrow

Książka "Orły imperium. Honor Rzymu" autorstwa Simona Scarrowa to 20 tom popularnej serii w świecie rzymskim, w której prefekt Katon i centurion Makron stają ramię w ramię w walce ku chwale Rzymu. Tym razem autor przenosi nas do Brytanii, do roku 59 n.e., kiedy to w nowo powstałej prowincji rzymskiej dochodzi do coraz wyraźniejszych niepokojów i buntów lokalnych plemion. Książka została wydana przez Wydawnictwo Książnica.

Orły Imperium 20. Honor Rzymu

Recenzja: „Wojna gallicka”

Gajusz Juliusz Cezar

Książka "Wojna gallicka" to pozycja nietuzinkowa i obowiązkowa dla każdego pasjonata historii Rzymu. Spisane przez Juliusza Cezara wydarzenia z okresu 58–51 p.n.e. są ważnym źródłem informacji o plemionach galijskich i germańskich. Czytelnik otrzymuje do swoich rąk nowe wydanie pamiętników Cezara, które przetłumaczyli z łaciny na język polski - Eugeniusz Konik i jego żona Wanda Nowosielska - w 1978 roku. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Czytelnik.

Wojna gallicka

Recenzja: Złowrogie morze

Adrian Goldsworthy

Książka "Złowrogie morze" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to drugi tom nowej serii znanego brytyjskiego historyka. Tym razem, główny bohater Flawiusz Feroks stacjonuje w Vindolandzie i wraz z innymi żołnierzami zmierzyć się musi z tajemniczym zagrożeniem, które atakuje z morza. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Złowrogie morze

Recenzja: Vindolanda

Adrian Goldsworthy

Książka "Vindolanda" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to pierwszy tom najnowszej, na rynku polskim, trylogii poczytnego i znanego angielskiego historyka. Autor swoją pierwszą część serii osadza w roku 98 n.e. i opowiada o losach rzymskich żołnierzy, którzy służą w północnej Brytanii. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Vindolanda

Recenzja: „Pastuch panem Rzymu”

Łukasz Ścisłowicz

Książka "Pastuch panem Rzymu" autorstwa Łukasza Ścisłowicza to pozycja historyczna skupiająca się na analizie sylwetek trzech kontrowersyjnych cesarzy rzymskich z III wieku n.e.: Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka. Celem książki jest podjęcie próby zderzenia różnych źródeł i informacji o cesarzach oraz wyciągnięcie wniosków. Publikacja, w formie ebooka, wydana została przez wydawnictwo Promohistoria (Histmag.org). 

Pastuch panem Rzymu

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów