Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Africanus. Wojna w Italii

Santiago Posteguillo

Africanus. Wojna w ItaliiKsiążka „Africanus. Wojna w Italii” jest drugą częścią powieści historycznej Santiago Posteguillo, wydanej przez Wydawnictwo Esprit. Jest to kontynuacja epickiej opowieści o losach Rzymu w czasie drugiej wojny punickiej oraz dorastaniu Scypiona Afrykańskiego do spełnienia swojej roli, którą wyznaczyła mu historia – pokonania Hannibala i Kartaginy.

Drugi tom powieści rozpoczyna się wiosną 216 roku p.n.e., kiedy to ogromna armia rzymska ma zmierzyć się ze znajdującymi się w Italii wojskami Hannibala. Po długim okresie zwlekania i unikania walnego rozstrzygnięcia dochodzi do bitwy kanneńskiej. Dzięki skutecznej taktyce armii kartagińskiej i podzielonemu dowództwu rzymskiemu, Hannibal doprowadza do ogromnej rzezi blisko 50 tysięcy Rzymian. Bitwa ta staje się największą klęską militarną w całej historii Rzymu. W wydarzeniach tych bierze udział główny bohater, młody Scypion, który na własnych oczach przekonuje się w jak ciężkich czasach przyszło mu żyć. Wojna punicka nabiera w jego oczach osobistego wymiaru po śmierci jego ojca i stryja w Hiszpanii. Sam ostatecznie decyduje się wyruszyć do Hiszpanii, by na czele ledwie dwóch legionów stawić opór trzem armiom kartagińskim w regionie. Decyduje się na taki krok mimo braku perspektywy odbycia triumfu i sprzeciwu rodziny. Akcja tomu kończy się w roku 209 p.n.e., zdobyciem Nowej Kartaginy, stolicy punickiej w Hiszpanii. Wydarzenie to oznaczać ma nowe, lepsze czasy w wojnie dla Rzymu.

Działania wojenne przeplatają się z wieloma wydarzeniami z życia prywatnego Scypiona: jego zaręczynami, małżeństwem oraz objęciem pozycji pater familias po śmierci ojca. Ponadto poznajemy realia życia społecznego Rzymu w czasach kryzysu i porażek legionów oraz dowiadujemy się jak Plaut stawał się uznanym komediopisarzem.

Podobnie jak w pierwszej części, wyróżnić można granicę między negatywnymi i pozytywnymi postaciami. W fabule pojawiają się nowe postacie lub szerzej zostają zarysowani inni bohaterowie, jak np. Fabiusz Maksimus, wpływowy senator rzymski. Z jednej strony jest on patriotą i chce uratować Rzym przed klęską. Z drugiej jednak strony osiągnąć to chce w taki sposób, aby cała chwała spłynęła na niego. Jest on także głównym rywalem rodu Scypionów i Paulusów. Czasami nie wacha się poświęcić ofiar w imię celu nadrzędnego. Innym bohaterem jest Gajusz Luliusz, weteran rzymski, który staje się przyjacielem broni młodego Scypiona. To on towarzyszy mu w pierwszych starciach wojennych i wspiera go w dalszych wydarzeniach. Kolejną postacią jest Emilia, córka konsula Emiliusza Paulusa, która jest wielką miłością Scypiona i wspiera go we wszystkich decyzjach i bolączkach.

Akcja powieści, tak jak w poprzedniej części jest dość wartka. Podobnie jak w pierwszej części autor nie ustrzega się błędów, jak chociażby w przypadku opisu państwa numidyjskiego. Autor twierdzi, że na wschodzie tego rozbitego politycznie kraju rządziła królowała Gaja, kiedy wszelkie źródła wskazują że był to ojciec Massynisy. Wszelkie nieścisłości są jednak natychmiast korygowane przez tłumacza.

Książka hiszpańskiego autora napisana jest prostym i logicznym językiem. Fabuła ma swoją ciągłość, jednak wydaje się czasami, że jest ona nazbyt przedłużana. Wynika to prawdopodobnie z chęci ujęcia akcji tomu w latach 216-209 p.n.e. Rzym został przedstawiony na skraju zagłady, gdzie wszystko zależało od genialnego, lecz okrutnego Hannibala. Zabieg ten z pewnością pozwolił wszystko ładnie uporządkować, jednak wprowadził on także pewną nudę i niepotrzebne rozwlekanie dialogów. Z pewnością jednak dynamiczne ukazanie zdobycia Nowej Kartaginy może zachęcić czytelników do sięgnięcia po nowy tom. Liczę, że autor uniknie dzielenia akcji końca II wojny punickiej na dwa tomy i umieści ten okres w jednej części.

Oceniając pozycję, muszę zwrócić uwagę, że jak na mój gust autor niekiedy przesadzał z wyobraźnią i przedłużał fabułę w czasie. Mimo wszystko styl pisania pozostał na takim samym, dobrym poziomie. Książkę się czyta szybko i z zainteresowaniem. Z chęcią sięgnę po ostatnią część powieści.

Africanus wojna w Italii. Tom 2

Santiago Posteguillo

Africanus wojna w Italii. Tom 2

 

Rzym, wiosna 216 roku p.n.e. Legiony wyruszają z Pola Marsowego, aby ostatecznie zmierzyć się z nadciągającym w stronę Wiecznego Miasta Hannibalem. Do walki rusza też świeżo mianowany trybun – młody Scypion. Niestety, rozgrywka, która miała przynieść Rzymianom szybkie i miażdżące zwycięstwo, przeciąga się, a wojsk kartagińskich nie powstrzymuje nawet nadciągająca nieubłaganie zima…

Czytelnik, który wcześniej miał okazję zapoznać sie z początkami wojskowej kariery Africanusa, w drugiej części książki będzie mógł obserwować dojrzewanie młodego człowieka do roli, jaką wyznaczyła mu historia. Kontynuacja epickiej opowieści o wielkich bitwach i namiętnościach, bezkompromisowej walce o władzę i Wieczne Miasto…

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

 

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów