Książka „Belizariusz. Wódz Bizancjum” autorstwa Iana Hughesa jest to bardzo ciekawa pozycja traktująca o słynnym bizantyjskim wodzu, który odbił z rąk barbarzyńców część ziem byłego cesarstwa zachoniorzymskiego oraz realizował ambitne plany cesarza Justyniana I, chcącego odbudować Imperium Rzymskie (Imperium Romanum).
Jak zaznaczył autor we wstępie, głównym celem dzieła jest opowiedzenie historii Flawiusza Belizariusza, który walczył z Persami na wschodzie, odbił z rąk Wandalów Afrykę Północną (w tym Kartaginę) oraz Italię (w tym Rzym) z rąk Ostrogotów. Dzięki temu w połowie VI wieku Cesarstwo Bizantyńskie znacznie poszerzyło swój zasięg terytorialny.
Poza jednak faktami biograficznymi, autor umiejętnie opisuje wydarzenia, które toczyły się na ten czas w Bizancjum oraz kolejne kampanie wojskowe. Zaznaczyć jednak należy, że powiązane one są z osobą Belizariusza i nie wymykają się daleko od głównego wątku książki.
Podstawowym i głównym źródłem wiedzy o genialnym wodzu jest Prokopiusz z Cezarei, który pełnił stanowisko sekretarza Belizariusza. Towarzyszył on mu w większości kampanii wojennych i osobiście zaznał luksusowego życia w Konstantynopolu. Jego dwa dzieła (1) Historia wojen i (2) Historia sekretna pozwalają nam dzisiaj dobrze zrozumieć ówczesny świat intryg, polityki i walki. Zwłaszcza druga pozycja dowodzi, jak duży wpływ na dworze miały kobiety na swoich wysoko postawionych mężów, np. Antonina na Belizariusza czy cesarzowa Teodora na Justyniana.
Autor książki w sposób rozsądny i oparty na źródłach, przemyśleniach oraz badaniach naukowców opisuje kolejne lata życia Belizariusza. Prowadzi rozmyślania co do powodów takich, a nie innych jego decyzji wojskowych oraz zestawia wnioski. W dużej mierze, dzięki temu, Czytelnik ma możliwość wyrobienia sobie własnego zdania i oceny postaci.
Tym co na pewno może zaciekawić jest olbrzymia ilość informacji o uzbrojeniu, stylu walki, strukturze wojsk Persów, Gotów, Wandalów i samych Bizantyjczyków. Armia Bizancjum była całkowicie odmienna od swojego rzymskiego odpowiednika z czasów wczesnego Cesarstwa. Siła wojska nie bazowała już na ciężkiej piechocie, a w znacznej mierze opierała się na konnych łucznikach (hippo-toxotai), których powstanie wiązało się z najazdami Hunów i ich włączeniu do armii bizantyńskiej. Liczne konflikty na granicach i rozciągłość ziem powodowały, że siły musiały być mobilne i podzielone na mniej liczebne oddziały. Warto nadmienić, że w roku 559 wojsko Bizancjum liczyło ok. 110 tysięcy żołnierzy.
Na koniec autor pozwala sobie na ocenę postaci Belizariusza, bazując na źródłach i własnych przemyśleniach.
Z całą pewnością mogę polecić pozycję „Belizariusz. Wódz Bizancjum” każdemu kto chciałby poznać przede wszystkim ostatnie próby odbudowy potężnego Imperium Rzymskiego. Podboje Belizariusza były wyjątkowe, a on sam zdobył sobie ważną pozycję na dworze cesarza; m.in. także dzięki temu, że był jego przyjacielem i bliskim doradcą. To także, jednak doprowadziło do zrodzenia się przeciwników politycznych, licznych pomówień i oskarżeń o próbę zamachu stanu.
Niewątpliwie wartością dodaną książki jest także aspekt wojskowości. Każdy kto chciałby poznać sposób dowodzenia, taktykę oraz uzbrojenie armii czasów późnorzymskich powinien zdecydować się na zgłębienie tej pozycji. Ian Hughes jest specjalistą od armii rzymskiej okresu późnego antyku i z pewnością nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających Czytelników.
Duncan B. Campbell
Belizariusz słusznie jest uznawany za ostatniego wybitnego rzymskiego generała. Ten naczelny wódz armii bizantyjskiej z ramienia cesarza Justyniana walczył i zwyciężał z Persami na Wschodzie, Wandalami w Afryce Północnej, Ostrogotami w Italii i Hunami w obronie Konstantynopola, znacząco przyczyniając się do odrodzenia wielkiego imperium rzymskiego w pierwszej połowie VI wieku. Zmienne koleje losu doprowadzały go zarówno na szczyty kariery, jak i do spektakularnych upadków, jednak wbrew legendzie nie zmarł w nędzy i zapomnieniu. Biografia jednego z największych dowódców starożytności zawiera także szczegółowe opisy taktyki, organizacji i wyposażenia armii bizantyjskiej i jej przeciwników na Wschodzie i Zachodzie.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum