Niedawno przeczytałem wyśmienicie napisaną biografię „Największego z Rzymian”. Autorem tej opasłej książki jest przedstawiciel młodszego pokolenia współczesnych historyków, Brytyjczyk pan Adrian Keith Goldsworthy (urodzony w 1969 roku), co jest miłym zaskoczeniem, ponieważ pozwala to mieć nadzieje na pojawienie się kolejnych dobrych prac autorstwa tego historyka w przyszłości.
Cała książka jest nie tylko sprawnie napisaną i bardzo ciekawą opowieścią o Gajuszu Juliuszu Cezarze i jego burzliwych losach, które nieprzerwanie fascynują kolejne pokolenia polityków, historyków oraz miłośników historii. Obok bardzo szczegółowych informacji o Największym z Rzymian w omawianej publikacji można bez trudu znaleźć wiele ciekawych i wartościowych szczegółów na temat życia codziennego, obyczajowości oraz życia polityczno-gospodarczego Republiki Rzymskiej z czasów jej ostatniego stulecia. Takie dość szczegółowe przedstawienie wielu umiejętnie wplecionych w treść narracji pozornie nie związanych z Cezarem szczegółów pozwana znakomicie odtworzyć tło omawianej epoki, dzięki któremu czytelnik może zrozumieć dlaczego dzieje potoczyły się tak, a nie inaczej.
Pan Goldsworthy w sposób bezstronny, chociaż z lekko wyczuwalną sympatią do głównego bohatera (którą w zupełności podzielam) ukazuje we wszystkich znanych nam szczegółach słabości poszczególnych członków stronnictwa republikańskiego, którego głównymi grzechami były brak jedności i zadufanie w sobie. Po przeczytaniu tej książki podejrzewam, że zwolennicy ustroju republikańskiego a tym bardziej demokratycznego mają bardzo wielkie trudności ze znalezieniem argumentów na obronę wspomnianych form rządzenia państwem. Kolejną mocną stroną tej pracy jest to fachowe, a jednocześnie przystępne opisanie kampanii wojennych, jakie miały miejsce w opisywanym okresie dziejów rzymskiego państwa. Muszę przyznać, że rzadko czyta się coś co jest tak dobrze napisane i nie jest jednocześnie wiekowe.
Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę nawet najbardziej wybrednym miłośnikom książek historycznych. Dla bardziej zainteresowanych zarówno końcowym okresem republiki rzymskiej, jak i samym Juliuszem polecam dodatkowo lekturę zdecydowanie starszej, aczkolwiek również dobrej książki „Cezar” autorstwa francuskiego historyka Gerarda Waltera. Pozwoli to lepiej wyrobić sobie swoją własną opinię na poruszane w tych opracowaniach tematy.
Adrian Goldsworthy
Charyzmatyczny mąż stanu, który uczynił Rzym największą potęgą, militarny geniusz, który odniósł najbardziej spektakularne zwycięstwa w dziejach, utalentowany orator, pisarz i prawodawca – Gajusz Juliusz Cezar pozostaje do dziś najsłynniejszym z Rzymian.
Przeszedł do historii jako wódz i polityk. Pokonał Germanów, podbił Galię w błyskotliwych kampaniach, jako pierwszy na czele armii przeprawił się przez kanał La Manche i dwukrotnie najechał Brytanię, wsławił się oblężeniem i zdobyciem Alezji, krwawo tłumiąc bunt Galów pod wodzą Wercyngetoryksa. Z nic nieznaczącej postaci stał się człowiekiem tak potężnym, że sięgnął po jedynowładztwo, obalając Republikę. W chwili śmierci – równie spektakularnej, jak jego życie – był władcą niemal całego znanego świata.
W monumentalnej biografii wybitny historyk Adrian Goldsworthy rekonstruuje dramatyczne losy Cezara: od rozpoczętej w wieku szesnastu lat kariery politycznej, przez wojnę domową i dyktaturę, po zdobycie pozycji faktycznego władcy imperium i tragiczne idy marcowe. Odsłania również mniej znane, często sensacyjne epizody: grożącą młodemu Cezarowi egzekucję za bunt przeciwko Sulli i niezliczone romanse, wśród nich ten najgłośniejszy – z piękną i tajemniczą Kleopatrą.
Uciekinier, więzień, buntownik, wódz, dyktator, mąż, ojciec, kochanek – barwna biografia, którą czyta się jak emocjonującą powieść, ukazuje wiele twarzy człowieka, który zmienił oblicze Rzymu i cywilizacji.
„Genialne! Goldsworthy prezentuje wiedzę znakomitego naukowca i talent najlepszego pisarza.” „Wall Street Journal”
Cena: 48,10 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum