Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Damy Rzymu

Chandernagor Françoise

Damy RzymuKsiążka „Damy Rzymu” jest to powieść historyczna autorstwa Françoise’a Chandernagora, której fabuła opowiada o losach księżniczki Selene, córki Antoniusza i Kleopatry, po zwycięstwie Gajusza Oktawiana w wojnie domowej.

Fabuła umiejscowiona jest pod koniec I wieku p.n.e., kiedy to Kleopatra i Marek Antoniusz, rywale Oktawiana do zdobycia władzy w Rzymie, po klęsce pod Akcjum w 31 roku p.n.e. uciekają do Egiptu i popełniają samobójstwo w obliczu upokarzającej porażki. Oktawian bez oporów zdobywa Aleksandrię i wchłania Egipt do rzymskiego imperium.
Główna fabuła książki poświęcona jest córce królowej Egiptu i wodza rzymskiego – Selene, która to musi wziąć udział w upokarzającym pochodzie triumfalnym Oktawiana w Rzymie i wejść w świat Rzymian – znienawidzony i jej obcy.

Wraz ze swoim rodzeństwem przygarnięta zostaje do domu Oktawii, byłej żony Antoniusza i siostry „pierwszego senatora” Oktawiana. Podstawę suwerennej władzy nowego princepsa stanowić zaczęły skumulowane w jego rękach, sprawowane przezeń dożywotnio urzędy. Przez długi czas starannie ukrywano rozmiary tej władzy, podkreślając nadal republikański charakter państwa. Oktawian szczycił się, że oddał władzę senatowi i ludowi, że jego pozycja zasadza się wyłącznie na autorytecie. Odmawiał przyjęcia tytułu dominus (pan) i chętnie określał swe stanowisko jako pierwszy obywatel w państwie, pierwszy wśród równych (princeps civitatis).

Książka Chandernagora pozwala nam poznać Rzym tego okresu, kiedy to Republika ostatecznie odchodzi do lamusa, a jej miejsce zajmuje jej parodia. Oktawian rządził jako najważniejszy obywatel, który wyznaczał tory polityki państwowej, bez jednak stosowania oficjalnych symboli jednowładztwa. Selene gardzi Rzymem, który z jej perspektywy wygląda jak jeden wielki obszar brudu i biedoty, w przeciwieństwie do jej rodzinnej Aleksandrii. W głębi serca pamięta o potężnym Egipcie i swojej matce.

Z pewnością pozycja Chandernagora wskazana jest dla fanów świata rzymskiego, ale zwłaszcza kobiet chcących poznać realia życia płci pięknej w tych czasach. Świetnie ukazane zostały zasady zawierania mariaży, które miały na celu głównie tworzenie odpowiednich relacji politycznych. Nieczęsto autorzy sytuują na bohaterów pierwszoplanowych kobiety, ale w tym wypadku autor znakomicie przedstawił nam świat Rzymu oczami kobiet, który zdobywa mocarstwowy status. Książka jest niewątpliwie godna polecenia.

Damy Rzymu

Françoise Chandernagor

Damy Rzymu

Françoise Chandernagor, przywołując świat minionych epok, kontynuuje opowieść o losach Selene, smutnej księżniczki z Aleksandrii. Okrutny, ale i pełen blasku fresk przenosi nas do świata, który zniknął.

Kiedy Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza, idzie przez miasto za rydwanem triumfującego Oktawiana, przykuta łańcuchem do brata bliźniaka, słyszy wycie tłumu, krzyki wleczonych jeńców, muczenie bydła pędzonego na ofiarę.

Wkrótce mała branka, jedyna ocalona z grupki dzieci Aleksandrii, trafi pod opiekę Oktawii, siostry nowego władcy i pierwszej damy Rzymu.
Podczas gdy Oktawian August narzuca światu swą władzę, jednych zmuszając do samobójstwa, innych łamiąc, kiedy zwalcza spiskowców i przeciwdziała knowaniom, kiedy decyduje o małżeństwach i rozwodach dzieci ze swego rodu, jakby przestawiał pionki na szachownicy, Selene stopniowo wchłania rzymską kulturę, którą chciałaby odrzucić. W skrytości ducha osierocona dziewczyna wciąż pamięta o matce, królowej Egiptu, i marzy o zemście.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów