Fabuła umiejscowiona jest pod koniec I wieku p.n.e., kiedy to Kleopatra i Marek Antoniusz, rywale Oktawiana do zdobycia władzy w Rzymie, po klęsce pod Akcjum w 31 roku p.n.e. uciekają do Egiptu i popełniają samobójstwo w obliczu upokarzającej porażki. Oktawian bez oporów zdobywa Aleksandrię i wchłania Egipt do rzymskiego imperium.
Główna fabuła książki poświęcona jest córce królowej Egiptu i wodza rzymskiego – Selene, która to musi wziąć udział w upokarzającym pochodzie triumfalnym Oktawiana w Rzymie i wejść w świat Rzymian – znienawidzony i jej obcy.
Wraz ze swoim rodzeństwem przygarnięta zostaje do domu Oktawii, byłej żony Antoniusza i siostry „pierwszego senatora” Oktawiana. Podstawę suwerennej władzy nowego princepsa stanowić zaczęły skumulowane w jego rękach, sprawowane przezeń dożywotnio urzędy. Przez długi czas starannie ukrywano rozmiary tej władzy, podkreślając nadal republikański charakter państwa. Oktawian szczycił się, że oddał władzę senatowi i ludowi, że jego pozycja zasadza się wyłącznie na autorytecie. Odmawiał przyjęcia tytułu dominus (pan) i chętnie określał swe stanowisko jako pierwszy obywatel w państwie, pierwszy wśród równych (princeps civitatis).
Książka Chandernagora pozwala nam poznać Rzym tego okresu, kiedy to Republika ostatecznie odchodzi do lamusa, a jej miejsce zajmuje jej parodia. Oktawian rządził jako najważniejszy obywatel, który wyznaczał tory polityki państwowej, bez jednak stosowania oficjalnych symboli jednowładztwa. Selene gardzi Rzymem, który z jej perspektywy wygląda jak jeden wielki obszar brudu i biedoty, w przeciwieństwie do jej rodzinnej Aleksandrii. W głębi serca pamięta o potężnym Egipcie i swojej matce.
Z pewnością pozycja Chandernagora wskazana jest dla fanów świata rzymskiego, ale zwłaszcza kobiet chcących poznać realia życia płci pięknej w tych czasach. Świetnie ukazane zostały zasady zawierania mariaży, które miały na celu głównie tworzenie odpowiednich relacji politycznych. Nieczęsto autorzy sytuują na bohaterów pierwszoplanowych kobiety, ale w tym wypadku autor znakomicie przedstawił nam świat Rzymu oczami kobiet, który zdobywa mocarstwowy status. Książka jest niewątpliwie godna polecenia.
Françoise Chandernagor
Françoise Chandernagor, przywołując świat minionych epok, kontynuuje opowieść o losach Selene, smutnej księżniczki z Aleksandrii. Okrutny, ale i pełen blasku fresk przenosi nas do świata, który zniknął.
Kiedy Selene, córka Kleopatry i Marka Antoniusza, idzie przez miasto za rydwanem triumfującego Oktawiana, przykuta łańcuchem do brata bliźniaka, słyszy wycie tłumu, krzyki wleczonych jeńców, muczenie bydła pędzonego na ofiarę.
Wkrótce mała branka, jedyna ocalona z grupki dzieci Aleksandrii, trafi pod opiekę Oktawii, siostry nowego władcy i pierwszej damy Rzymu.
Podczas gdy Oktawian August narzuca światu swą władzę, jednych zmuszając do samobójstwa, innych łamiąc, kiedy zwalcza spiskowców i przeciwdziała knowaniom, kiedy decyduje o małżeństwach i rozwodach dzieci ze swego rodu, jakby przestawiał pionki na szachownicy, Selene stopniowo wchłania rzymską kulturę, którą chciałaby odrzucić. W skrytości ducha osierocona dziewczyna wciąż pamięta o matce, królowej Egiptu, i marzy o zemście.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum