Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Early Rome to 290 BC

Guy Bradley

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Early Rome to 290 BC

Książka „Early Rome to 290 BC.The Beginnings of the City and the Rise of the Republic” autorstwa Guya Bradley’a to pozycja opowiadająca o najwcześniejszym okresie państwa rzymskiego. Czytelnik poznaje Rzym od późnej epoki brązu po 290 rok p.n.e. Książka została wydana przez Edinburgh University Press.

Książka została podzielona na 10 właściwych rozdziałów: pierwszy opowiada o źródłach, historykach antycznych i datowaniu najwcześniejszych wydarzeń w Rzymie; drugi o okresie przed klasycznym antykiem (epoka brązu); trzeci o mitach założycielskich Rzymu; czwarty o okresie królestwa; piąty o urbanizacji i ukształtowaniu się miasta; szósty o ekonomii i podziale społecznym; siódmy o Rzymie we wczesnej republice; ósmy o relacjach międzynarodowych Rzymu z innymi krajami; dziewiąty o podboju terenów Italii przez Rzym; dziesiąty o Rzymie w okolicach 300 roku p.n.e. Na koniec autor umieścić podsumowanie, które zgrabnie zbiera informacje z wcześniejszych rozdziałów w jedność.

Na końcu książki znajdziemy także chronologię, bibliografię czy indeks wyrażeń czy postaci. Pozycja wzbogacona jest licznymi czarno-białymi grafikami, szkicami oraz mapkami, które dodatkowo dają nam np. obraz, które tereny Rzymianie podporządkowali sobie w danym okresie oraz jak umiejscowione były okoliczne inne miasta latyńskie.

Książka w niezwykle interesujący sposób opowiada mnogość różnych zagadnień z tematyki antycznej i rzymskiej. Okres królestwa oraz wczesna republika rzymska już dla samych Rzymian z czasów Cycerona czy Liwiusza były niezwykle enigmatyczne. Dowodem na to jest fakt, że już samo określenie daty założenia Rzymu było trudne, a antyczni historycy bazowali na różnych przekazach lub zakładali własne prawdopodobne daty. Co interesujące, świetną pomocą dla współczesnych badaczy w tej materii są odkrycia archeologiczne, które pozwoliły ustalić, że ośrodki ludzkie w Lacjum występowały już pod koniec epoki brązu, czyli przed połową VIII wieku p.n.e.

W książce autor wielokrotnie odnosi się do źródeł, które cytuje, i którymi uzupełnia poruszane zagadnienia. Poznajemy różne odmiany mitu założycielskiego Rzymu, procesy przekształceniowe w społeczeństwie rzymskim, kształtowanie się religii, rozwój osady nad Tybrem, rywalizację w środku Italii, pierwsze porozumienia handlowe i polityczne (w tym z Kartaginą). Prawdopodobnie Rzymianie wysłali także, tak jak i Etruskowie i inne ludy zamieszkujące Italię, misję dyplomatyczną do Aleksandra Wielkiego po jego zwycięstwie nad Persami.

Czytając książkę „Early Rome to 290 BC” naprawdę wielokrotnie nie mogłem uwierzyć jak cenną dostałem w ręce pozycję. Tym co mnie zwłaszcza urzeka jest bardzo częste sięganie do źródeł przez autora i bazowanie na przekazach w sposób wiarygodny. Dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o początkach Rzymu i przy okazji zaznajomić się z licznymi przekazami gorąco zachęcam do sięgnięcia po książkę.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów