Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Early Rome to 290 BC

Guy Bradley

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Early Rome to 290 BC

Książka „Early Rome to 290 BC.The Beginnings of the City and the Rise of the Republic” autorstwa Guya Bradley’a to pozycja opowiadająca o najwcześniejszym okresie państwa rzymskiego. Czytelnik poznaje Rzym od późnej epoki brązu po 290 rok p.n.e. Książka została wydana przez Edinburgh University Press.

Książka została podzielona na 10 właściwych rozdziałów: pierwszy opowiada o źródłach, historykach antycznych i datowaniu najwcześniejszych wydarzeń w Rzymie; drugi o okresie przed klasycznym antykiem (epoka brązu); trzeci o mitach założycielskich Rzymu; czwarty o okresie królestwa; piąty o urbanizacji i ukształtowaniu się miasta; szósty o ekonomii i podziale społecznym; siódmy o Rzymie we wczesnej republice; ósmy o relacjach międzynarodowych Rzymu z innymi krajami; dziewiąty o podboju terenów Italii przez Rzym; dziesiąty o Rzymie w okolicach 300 roku p.n.e. Na koniec autor umieścić podsumowanie, które zgrabnie zbiera informacje z wcześniejszych rozdziałów w jedność.

Na końcu książki znajdziemy także chronologię, bibliografię czy indeks wyrażeń czy postaci. Pozycja wzbogacona jest licznymi czarno-białymi grafikami, szkicami oraz mapkami, które dodatkowo dają nam np. obraz, które tereny Rzymianie podporządkowali sobie w danym okresie oraz jak umiejscowione były okoliczne inne miasta latyńskie.

Książka w niezwykle interesujący sposób opowiada mnogość różnych zagadnień z tematyki antycznej i rzymskiej. Okres królestwa oraz wczesna republika rzymska już dla samych Rzymian z czasów Cycerona czy Liwiusza były niezwykle enigmatyczne. Dowodem na to jest fakt, że już samo określenie daty założenia Rzymu było trudne, a antyczni historycy bazowali na różnych przekazach lub zakładali własne prawdopodobne daty. Co interesujące, świetną pomocą dla współczesnych badaczy w tej materii są odkrycia archeologiczne, które pozwoliły ustalić, że ośrodki ludzkie w Lacjum występowały już pod koniec epoki brązu, czyli przed połową VIII wieku p.n.e.

W książce autor wielokrotnie odnosi się do źródeł, które cytuje, i którymi uzupełnia poruszane zagadnienia. Poznajemy różne odmiany mitu założycielskiego Rzymu, procesy przekształceniowe w społeczeństwie rzymskim, kształtowanie się religii, rozwój osady nad Tybrem, rywalizację w środku Italii, pierwsze porozumienia handlowe i polityczne (w tym z Kartaginą). Prawdopodobnie Rzymianie wysłali także, tak jak i Etruskowie i inne ludy zamieszkujące Italię, misję dyplomatyczną do Aleksandra Wielkiego po jego zwycięstwie nad Persami.

Czytając książkę „Early Rome to 290 BC” naprawdę wielokrotnie nie mogłem uwierzyć jak cenną dostałem w ręce pozycję. Tym co mnie zwłaszcza urzeka jest bardzo częste sięganie do źródeł przez autora i bazowanie na przekazach w sposób wiarygodny. Dla osób, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę o początkach Rzymu i przy okazji zaznajomić się z licznymi przekazami gorąco zachęcam do sięgnięcia po książkę.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów