Pozycja ta jest kolejnym wydaniem książki, która na rynku pojawiła się w roku 1984. Nie miałem okazji widzieć pierwotnej wersji, jednak z pewnością trzeba oddać Wydawnictwu Poznańskiemu bardzo ładnie zaprojektowaną okładkę i przyjemny dla oczu wydruk tekstu. Znajdziemy także w niej liczne obrazki czarno-białe.
Co warte odnotowania, sam autor zaznacza że w książce nie znajdziemy żadnych uzupełnień do wiedzy, którą zaprezentowano we wcześniejszym wydaniu. Autor podkreślił, że chciał aby była wydrukowana w takiej samej formie, gdyż mimo że przez ostatnie lata dokonano paru nowych odkryć a propos świata Gotów to wciąż jest to wartościowa pozycja, dobrze oceniania przez ówczesnych badaczy, a która ma być podsumowaniem stanu wiedzy na tamten czas. Ponadto zbiór informacji na tyle się poszerzył do naszych czasów, że niezbędnym byłoby napisanie nowej monografii, a nie jej korekta. Warto jednak podkreślić, że autor zdecydował się uzupełnić bibliografię o nowe pozycje – powstałe lub wydane po napisaniu książki lub też niedostępne na tamten czas – tak aby czytelnik mógł sam się odwołać do najnowszej wiedzy.
Przechodząc do samej treści. W moim odczuciu jest to prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie i historii Gotów, z którą nie może się równać żadna inna polska pozycja. Autor opisuje nam same początki ludu, który przybył z terenów Skandynawii, by potem po długiej wędrówce – m.i.n przez tereny dzisiejszej Polski – dotrzeć nad Morze Czarne i w III wieku n.e. po raz pierwszy mieć do czynienia z Rzymianami. Poznajemy konflikt Rzymian i Gotów, podział najeźdźców na dwie grupy: Ostrogotów i Wizygotów oraz ich stopniowe oddziaływanie na słabnące Imperium Rzymskie. Finalnie autor przeprowadza nas przez proces kształtowania się państw gockich na gruzach Imperium, skomplikowany świat barbarzyńców po upadku Rzymu w 476 roku n.e. i stopień ingerencji wiary oraz Kościoła w procesy polityczne i sprawy wewnętrzne państw barbarzyńskich.
Autor podkreśla umiejętność dopasowywania się Gotów – będących w mniejszości na podbitych ziemiach rzymskich – do nowej rzeczywistości i przyjęcia rzymskich wartości oraz integracji z rzymską populacją. Tak więc postrzeganie Gotów jako „bezmyślnych barbarzyńców” jest krzywdzące, o czym świadczą m.in. gry polityczne prowadzone przez królów oraz stabilność m.in. państwa wizygockiego w Hiszpanii, które upadło dopiero pod wpływem najazdów muzułmanów w VIII wieku.
Autor poza starożytnością i wczesnym średniowieczem prezentuje nam także wiek XVI i wzmianki o ostatnich Gotach na terenie Krymu. Opiera się przy tym na licznych materiałach, tekstach źródłowych i przekazach emisariuszy. Czytelnik ma także możliwość poznać kulturę Gotów, ich dziejopisarstwo i literaturę. Burzy to nasz pogląd na „barbarzyński” lud, którego „oświeconym” przedstawicielem był m.in. słynny Izydor z Sewilli.
Do wad pozycji należy dodać kwestię nazewniczą w książce. Autor wielokrotnie wspomina o „radzieckiej naukowiec” lub „ówczesnej RFN”, co dla współczesnego czytelnika jest problematyczne i może być niezrozumiałe. Co więcej, w książce można napotkać liczne błędy stylistyczne.
Podsumowując jednak, pozycja Pana Jerzego Strzelczyka jest z pewnością pozycją obowiązkową, jeśli Czytelnik interesuje się tematyką Gotów, upadkiem Rzymu i procesem kształtowania się wczesno-średniowieczej Europy. Zwłaszcza ten ostatni temat jest intrygujący, gdyż w większości mało kto miał szansę poznać czasy porzymskie w Europie.
Mimo tego, że książka jest przedrukiem pierwotnego wydania z 1984 roku, jest nadal bardzo wartościową pozycją ukazującą gruntownie świat Gotów, z mnogością źródeł, przypisów i bez zbędnego „naukowego” podejścia.
Jerzy Strzelczyk
Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, które razem z Frankami Chlodwiga decydowały o hegemonii w Europie. Upadli i wyginęli pod naciskiem Bizancjum oraz nowopowstałej siły islamu. Jeszcze w XVI wieku ich obecność odnotowywano na Krymie.
Jerzy Strzelczyk, wybitny mediewista, stworzył niepowtarzalną wizję historii Gotów, przedstawiając w sposób barwny i plastyczny jak z plemienia barbarzyńców stali się wspólnotą ratującą pozostałości cywilizacji rzymskiej. W legendzie termin ?gocki? kojarzy się z mroczną i chaotyczną wizją świata – w rzeczywistości to dzięki Gotom, ich wysokiej kulturze artystycznej i intelektualnej oraz wybitnym postaciom z ich kręgu, takim jak Boecjusz, Kasjodor czy Izydor z Sewilli, ówczesny świat nie pogrążył się w stanie całkowitej zapaści.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum