Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Inne)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „Okręty starożytnego świata 3000-500 p.n.e.”

Adrian K. Wood

Pan Adrian K. Wood popełnił w swoim czasie pewną książkę o starożytnych okrętach, którą obdarzył następującym tytułem: „Okręty starożytnego świata 3000-500 p.n.e.”, w której to jego kompanem w funkcji dobrego rysownika był, jak zawsze niezawodny mistrz pędzla, pan Giuseppe Rava. Jest to publikacja wydana w tradycyjnej formie dla tego typu prac publikowanych przez słynne brytyjskie wydawnictwo Osprey, które od lat specjalizuje się w wydawaniu popularnonaukowych prac z zakresu historii wojskowości.

Okręty starożytnego świata 3000 500 p.n.e

Recenzja: „Persowie. Epoka wielkich królów”

Lloyd Llewellyn-Jones

Pochodzący z Wielkiej Brytanii, a dokładnie z Walii, pan Lloyd Llewellyn-Jones napisał i wydał ostatnimi czasy pewną książkę o pierwszym perskim imperium w ludzkich dziejach, czyli o Imperium Achemenidów, którą zatytułował następująco: "Persowie. Epoka wielkich królów". Jest to bardzo sprawnie i pięknie napisana praca historyczna, w której autor bezgranicznie ukochał obiekt swoich badawczych dociekań, co niestety rzutuje czasami na jego ocenę niektórych kwestii. Tak to już bywa z tym emocjonalnym podejściem do tematu, nad którym przychodzi człowiekowi pracować. Ten walijski miłośnik wszystkiego co perskie zaoferował swoim czytelnikom, jak sam pisze "perską wersję" historii. Zrobił to moim zdaniem na tyle dobrze, na ile pozwoliły mu na to dostępne źródła oraz jego patrzenie na świat przez kompletnie perską optykę.

Persowie. Epoka Wielkich Królów

Recenzja: Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Marek Węcowski

Książka "Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy" autorstwa Marka Węcowskiego to pozycja przedstawiająca ciekawe i mało znane ciekawostki z życia antycznych Greków. Głównym jednak zamiarem autora jest zestawienie współczesnych problemów świata, z tym z czym musieli się mierzyć niegdyś Grecy - jak się okazuje możemy znaleźć tutaj wiele podobieństw. Książka wydana została przez wydawnictwo Iskry.

Tu jest Grecja! Antyk na nasze czasy

Recenzja: Dzielenie łupów

Robin Waterfield

Żyjący obecnie w Grecji, brytyjski pisarz i historyk, pan Robin Waterfield wydał w swoim ojczystym języku w 2011 roku książkę, która ukazała się w Polsce pod tytułem "Dzielenie łupów" w 2019 roku. Jest to książka o dzieleniu bardzo wielkich "łupów", czyli imperium po Aleksandrze III Wielkim - genialnym królu macedońskim.

Dzielenie łupów

Recenzja: „Cezar”, „Kleopatra”, „Akcjum”

Książki "Cezar", "Kleopatra", "Akcjum" to pozycje wydane przez wydawnictwo Scream Comics, i które pierwotnie ukazały się na rynku francuskim. Wydawnictwo, z tego co udało mi się wyczytać, od 2016 roku zajmuje się wydawaniem wartościowych komiksów w Polsce. Do moich rąk trafiły do recenzji książki oczywiście dotyczące tematyki rzymskiej.

Wielkie bitwy morskie. Akcjum

Recenzja: Grecy

Moses I. Finley

Dobre wprowadzenie do świata starożytnych Greków z pewnymi mankamentami. Książka zatytułowana "Grecy", która wyszła spod pióra pana Moses'a I. Finley'a (1912 - 1986) należy do typu bardzo informatywnych wprowadzeń w temat, które rzadko się pojawiają.

Grecy

Recenzja: Imperium Arsacydów

Józef Wolski

Nestor polskich badań nad starożytnymi imperiami płaskowyżu irańskiego, który swoją działalność badawczą rozpoczął jeszcze przed Drugą Wojną Światową, pan Józef Wolski (1910 - 2008), napisał swego czasu książkę zatytułowaną "Imperium Arsacydów". Pierwsza wersja, tej pionierskiej pod wieloma względami pracy, ukazała się najpierw po francusku w 1992 roku. Potem, na całe szczęście dla wszystkich mniej utalentowanych językowo, pan Profesor Wolski wydał swoje dzieło w swoim języku ojczystym w 1996 roku.

Imperium Arsacydów

Recenzja: Nuragiczna Sardynia

Cezary Namirski

Książka "Nuragiczna Sardynia" autorstwa Cezarego Namirskiego skupia się na gruntownym przedstawieniu i przeanalizowaniu śladów prehistorycznych na drugiej pod względem wielkości - po Sycylii - wyspie Morza Śródziemnego. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Nuragiczna Sardynia

Recenzja: Bizancjum

Peter Sarris

Książka "Bizancjum" autorstwa Petera Sarrisa to pozycja, która w sposób "kompaktowy" stara się przedstawić historię i znaczenie Cesarstwa Bizantyńskiego. Książka liczy sobie 140 stron treści i jest częścią serii "Krótkie wprowadzenie", w ramach której wybitni specjaliści skupieni wokół Uniwersytetu w Oxfordzie starają się w sposób przystępny tłumaczyć świat i procesy. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Bizancjum

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów