Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Inne)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: Świat Hellenistyczny

Frank William Walbank

Brytyjski badacz dziejów przeszłości, wybitny komentator dzieła Polibiusza z Megalopolis (ok. 200 p. n. e. - ok. 118 p. n. e.), pan Frank William Walbank (1909 - 2008) napisał także książkę, zatytułowaną "Świat Hellenistyczny".

Świat Hellenistyczny

Recenzja: Świat Fenicjan

Sabatino Moscati

Włoski historyk Sabatino Moscati (1922 - 1997) napisał swego czasu książkę zatytułowaną "Świat Fenicjan", w której to został zaprezentowany odmienny od tradycyjnego pogląd na zróżnicowaną cywilizację fenicką. Inny od tradycyjnego pogląd znaczy, że autor książki skupił się na Fenicjanach (oraz ich potomkach Kartagińczykach) oraz starał się pokazać ich historię oraz kulturę z ich własnej perspektywy.

Świat Fenicjan

Recenzja: Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Filippo Del Lucchese

Książka "Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture" autorstwa Filippo Del Lucchese to pozycja opowiadająca o potworach w kulturze antycznej oraz prezentująca poglądy filozofów starożytnych na ten temat oraz powiązanych z tym zagadnień. Celem autora była rekonstrukcja koncepcji "potworności" wśród antycznych myślicieli. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Recenzja: Celtowie. Dzieje

Daithi O'Hogain

W swojej książce, pan Daithi O'Hogain (1949 - 2011), o jak najbardziej, jak tylko można irlandzko brzmiącym imieniu i nazwisku, zaserwował swoim czytelnikom przekrojową relację o dziejach swoich przodków, czyli Celtów. Opisał to w książce, o wszystko mówiącym tytule "Celtowie. Dzieje".

Celtowie. Dzieje

Recenzja: Pradzieje Balearów

Cezary Namirski

Książka "Pradzieje Balearów" autorstwa Cezarego Namirskiego, jak nazwa wskazuje, skupia się na przedstawieniu najodleglejszych dziejów Balearów, wysp znajdujących się na południowy-wschód od Hiszpanii.

Pradzieje Balearów

Recenzja: The Romans Pop-Up

Andy i Maggie Hall

Książka "The Romans Pop-Up" autorstwa Andy i Maggie Hall to książeczka skierowana do młodszych Czytelników, którzy poprzez wycinanie i klejenie mogą odtworzyć scenerie z antycznego Rzymu oraz poznać jego historię.

The Romans Pop up

Recenzja: Geometric Patterns from Roman Mosaics

Robert Field

Książka "Geometric Patterns from Roman Mosaics" autorstwa Roberta Fielda to, pomimo małej objętości (około 60 stron), pozycja nietuzinkowa. W ręce Czytelnika oddane zostaje zestawienie ciekawszych mozaik rzymskich, a zarazem samouczek w celu stworzenia kompozycji antycznych na kartce papieru.

Geometric Patterns from Roman Mosaics

Recenzja: „Ostatni Triumf Ptolemeuszy”

Tomasz Grabowski

Okres hellenistyczny jest mi bliski, dlatego z chęcią sięgam po kolejne teksty traktujące o tej złożonej oraz burzliwej epoce, w której to świat dosłownie "poszerzył się" i powstało wiele nowego. Przeczytałem ostatnio niewielką książkę autorstwa pana Tomasza Grabowskiego o czwartej wojnie syryjskiej, zatytułowaną "Ostatni Triumf Ptolemeuszy".

Ostatni triumf Ptolemeuszy

Recenzja: Świt Średniowiecza

Vito Fumagalli

Włoski mediewista Vito Fumagalli (1938 - 1997) zaoferował swoim czytelnikom, krótki ale niezwykle barwny oraz szczegółowy obraz szóstego stulecia ery chrześcijańskiej, kiedy to dogasały zgliszcza po starym antyku, a w bliższym kontakcie z naturą rodził się nowy świat - świat wieków średnich, czyli średniowiecza.

Świt Średniowiecza

Recenzja: Wiosna Chosrowa

Pietro Citati

Książka, będąca dziełem niewielkim gabarytowo potrafi czasem być tworem pełnym zarówno piękna, jak i treści. Taką pozytywną przypadłość ma praca pana Pietro Citati, zatytułowana "Wiosna Chosrowa", jaka powstała po jego wizycie w Iranie, jeszcze za czasów Szacha.

Pietro Citati, Wiosna Chosrowa

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów