Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Inne)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

Jacek Bonarek

Książka "Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert" autorstwa Jacka Bonarka skupia się na opisie bitwy z 1071 roku, która według wielu historyków zadecydowała o upadku mocarstwowego statusu Cesarstwa Bizantyńskiego. W wyniku porażki wojsk Bizancjum, Turkowie byli w stanie zdominować Anatolię (obecna środkowa Turcja), a lokalną ludność skutecznie związać z nową władzą.

Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

Recenzja: „Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium”

Judith Herrin

Pani Judith Herrin - Brytyjska badaczka dziejów Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, znanego szerzej, jako Bizancjum, zaoferowała swoim czytelnikom nietypową książkę o tym właśnie państwie. Tytuł tego, napisanego pod wpływem kontaktów z niewyspecjalizowanym w tematyce odbiorcom, dzieła to "Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium".

Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium

Recenzja: Kartagina

Magdeleine Hours-Miedan

Francuska badaczka przeszłości, pani Magdeleine Hours-Miedan (1913 - 2005) zaoferowała swoim czytelnikom, wydaną po raz pierwszy w 1949 roku, a później wielokrotnie wznawianą książeczkę pt. "Kartagina".

Kartagina

Recenzja: Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego

Waldemar Pasiut

W 2005 roku została wydana w formie książkowej praca doktorska polskiego historyka, pana Waldemara Pasiuta, pod tytułem „Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego”. Jest to pozycja niezwykle ciekawa, a jednocześnie wielce potrzebna, albowiem porusza ona tematykę zwykle zaniedbaną albo wręcz pomijaną w opisach wyczynów militarnych największego z synów Macedonii.

Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego

Recenzja: Poczet faraonów

Bogusław Kwiatkowski

Książka "Poczet faraonów" autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego to pozycja przedstawiająca władców Egiptu od czasu jego zjednoczenia w XXXI wieku p.n.e. po śmierć Kleopatry i aneksję państwa nad Nilem przez Rzym w 30 roku p.n.e. Książka jest wznowieniem, które uzupełniono o dodatkowe informacje, pochodzące z najnowszych badań i odkryć.

Poczet faraonów

Recenzja: Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

Tomasz Grabowski

Książka "Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy" autorstwa Tomasza Grabowskiego to pozycja skupiająca się na przedstawieniu jednej z największych bitew starożytności, jej tła oraz konfliktu jaki występował między monarchią seleukidzką oraz państwem Lagidów po podziale Imperium Aleksandra Macedońskiego w 323 roku p.n.e.

Rafia 217 p.n.e. Ostatni triumf Ptolemeuszy

Recenzja: Świat Hellenistyczny

Frank William Walbank

Brytyjski badacz dziejów przeszłości, wybitny komentator dzieła Polibiusza z Megalopolis (ok. 200 p. n. e. - ok. 118 p. n. e.), pan Frank William Walbank (1909 - 2008) napisał także książkę, zatytułowaną "Świat Hellenistyczny".

Świat Hellenistyczny

Recenzja: Świat Fenicjan

Sabatino Moscati

Włoski historyk Sabatino Moscati (1922 - 1997) napisał swego czasu książkę zatytułowaną "Świat Fenicjan", w której to został zaprezentowany odmienny od tradycyjnego pogląd na zróżnicowaną cywilizację fenicką. Inny od tradycyjnego pogląd znaczy, że autor książki skupił się na Fenicjanach (oraz ich potomkach Kartagińczykach) oraz starał się pokazać ich historię oraz kulturę z ich własnej perspektywy.

Świat Fenicjan

Recenzja: Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Filippo Del Lucchese

Książka "Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture" autorstwa Filippo Del Lucchese to pozycja opowiadająca o potworach w kulturze antycznej oraz prezentująca poglądy filozofów starożytnych na ten temat oraz powiązanych z tym zagadnień. Celem autora była rekonstrukcja koncepcji "potworności" wśród antycznych myślicieli. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów