Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Inne)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: [email protected]

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „Cezar”, „Kleopatra”, „Akcjum”

Książki "Cezar", "Kleopatra", "Akcjum" to pozycje wydane przez wydawnictwo Scream Comics, i które pierwotnie ukazały się na rynku francuskim. Wydawnictwo, z tego co udało mi się wyczytać, od 2016 roku zajmuje się wydawaniem wartościowych komiksów w Polsce. Do moich rąk trafiły do recenzji książki oczywiście dotyczące tematyki rzymskiej.

Wielkie bitwy morskie. Akcjum

Recenzja: Grecy

Moses I. Finley

Dobre wprowadzenie do świata starożytnych Greków z pewnymi mankamentami. Książka zatytułowana "Grecy", która wyszła spod pióra pana Moses'a I. Finley'a (1912 - 1986) należy do typu bardzo informatywnych wprowadzeń w temat, które rzadko się pojawiają.

Grecy

Recenzja: Imperium Arsacydów

Józef Wolski

Nestor polskich badań nad starożytnymi imperiami płaskowyżu irańskiego, który swoją działalność badawczą rozpoczął jeszcze przed Drugą Wojną Światową, pan Józef Wolski (1910 - 2008), napisał swego czasu książkę zatytułowaną "Imperium Arsacydów". Pierwsza wersja, tej pionierskiej pod wieloma względami pracy, ukazała się najpierw po francusku w 1992 roku. Potem, na całe szczęście dla wszystkich mniej utalentowanych językowo, pan Profesor Wolski wydał swoje dzieło w swoim języku ojczystym w 1996 roku.

Imperium Arsacydów

Recenzja: Nuragiczna Sardynia

Cezary Namirski

Książka "Nuragiczna Sardynia" autorstwa Cezarego Namirskiego skupia się na gruntownym przedstawieniu i przeanalizowaniu śladów prehistorycznych na drugiej pod względem wielkości - po Sycylii - wyspie Morza Śródziemnego. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Nuragiczna Sardynia

Recenzja: Bizancjum

Peter Sarris

Książka "Bizancjum" autorstwa Petera Sarrisa to pozycja, która w sposób "kompaktowy" stara się przedstawić historię i znaczenie Cesarstwa Bizantyńskiego. Książka liczy sobie 140 stron treści i jest częścią serii "Krótkie wprowadzenie", w ramach której wybitni specjaliści skupieni wokół Uniwersytetu w Oxfordzie starają się w sposób przystępny tłumaczyć świat i procesy. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Bizancjum

Recenzja: Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

Jacek Bonarek

Książka "Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert" autorstwa Jacka Bonarka skupia się na opisie bitwy z 1071 roku, która według wielu historyków zadecydowała o upadku mocarstwowego statusu Cesarstwa Bizantyńskiego. W wyniku porażki wojsk Bizancjum, Turkowie byli w stanie zdominować Anatolię (obecna środkowa Turcja), a lokalną ludność skutecznie związać z nową władzą.

Bizancjum w dobie bitwy pod Mantzikert

Recenzja: „Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium”

Judith Herrin

Pani Judith Herrin - Brytyjska badaczka dziejów Wschodniego Cesarstwa Rzymskiego, znanego szerzej, jako Bizancjum, zaoferowała swoim czytelnikom nietypową książkę o tym właśnie państwie. Tytuł tego, napisanego pod wpływem kontaktów z niewyspecjalizowanym w tematyce odbiorcom, dzieła to "Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium".

Bizancjum. Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego Imperium

Recenzja: Kartagina

Magdeleine Hours-Miedan

Francuska badaczka przeszłości, pani Magdeleine Hours-Miedan (1913 - 2005) zaoferowała swoim czytelnikom, wydaną po raz pierwszy w 1949 roku, a później wielokrotnie wznawianą książeczkę pt. "Kartagina".

Kartagina

Recenzja: Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego

Waldemar Pasiut

W 2005 roku została wydana w formie książkowej praca doktorska polskiego historyka, pana Waldemara Pasiuta, pod tytułem „Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego”. Jest to pozycja niezwykle ciekawa, a jednocześnie wielce potrzebna, albowiem porusza ona tematykę zwykle zaniedbaną albo wręcz pomijaną w opisach wyczynów militarnych największego z synów Macedonii.

Działania morskie i flota Aleksandra Wielkiego

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów