Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Manzikert 1071

Stanisław Rek

Stanisław Rek, Manzikert 1071W historii ludzkości dochodziło, w dalszym ciągu dochodzi i zapewne jeszcze będzie nieraz dochodzić do wielu bitew pomiędzy wrogimi sobie armiami. Jedne z tych bitew mają bardzo duży wpływ na kierunek biegu ludzkich dziejów, przynajmniej na jakimś określonym obszarze geograficznym. Jedną z takich bitew była pamiętna, głównie z racji na swoje daleko idące konsekwencje, bitwa pod Manzikertem, rozegrana w sierpniu 1071 roku naszej ery. Zarówno sama bitwa, jak i doprowadzające do niej okoliczności oraz jej bardzo daleko idące następstwa zostały opisane przez pana Stanisława Rekę w jego książce, zatytułowanej „Manzikert 1071”, wydanej w serii „Historyczne Bitwy” nakładem wydawnictwa Bellona.

Autor bardzo wnikliwie przedstawia zarówno przygotowania obu stron, jak i przebieg samej pamiętnej bitwy. Na kartach tej książki nie brakuje też odpowiedniego naszkicowania kontaktów bizantyjsko-seldżuckich, jak również okoliczności, jakie tym, złożonym kontaktom towarzyszyły.

Pan Rek nie ukrywa swojej sympatii, dla pechowego i tak naprawdę zdradzonego przez swoich współpracowników cesarza Romana IV Diogenesa, który po przegranej przez siebie bitwie przebywał w, co prawda krótkiej, ale jednak niewoli u swojego dumnego i także nietuzinkowego pogromcy Alp Arslana.

Stosunkowo dużo miejsca, za co należy się autorowi pochwała, zajmuje w omawianej pracy opis armii oraz sztuki wojennej dwóch, zmagających się ze sobą potęg, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Seldżuków. Na stronach tego opracowania znajdziemy również rzeczową polemikę z innymi historykami, odnośnie liczebności wrogich armii, chronologii przebiegu niektórych zbrojnych starć oraz lokalizacji miejsc, w których niektóre z nich miały miejsce.

Podsumowując należy przyznać, że bitwa pod Manzikertem, do której skutków można zaliczyć stopniową i trwałą turkizację całej Anatolii oraz rozpoczęcie ruchu krucjatowego, należy do przykładów bardzo wyraźnie pokazujących, jak niezgoda we własnych szeregach potrafi zrujnować wszystko.

Opowieść o wiekopomnej bitwie pod Manzikertem, jaka wyszła spod pióra pana Stanisława Reka jest bezsprzecznie warta przeczytania.

Manzikert 1071

Stanisław Rek

Manzikert 1071

Bitwa stoczona 19 lub 26 sierpnia 1071 roku w pobliżu fortecy Manzikert w Armenii pomiędzy wojskami cesarza bizantyjskiego Romana Diogenesa i sułtana Wielkich Seldżuków Alp Arslana, zakończona klęską sił bizantyjskich i wzięciem cesarza do niewoli.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów