Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Manzikert 1071

Stanisław Rek

Manzikert 1071

W historii ludzkości dochodziło, w dalszym ciągu dochodzi i zapewne jeszcze będzie nieraz dochodzić do wielu bitew pomiędzy wrogimi sobie armiami. Jedne z tych bitew mają bardzo duży wpływ na kierunek biegu ludzkich dziejów, przynajmniej na jakimś określonym obszarze geograficznym. Jedną z takich bitew była pamiętna, głównie z racji na swoje daleko idące konsekwencje, bitwa pod Manzikertem, rozegrana w sierpniu 1071 roku naszej ery. Zarówno sama bitwa, jak i doprowadzające do niej okoliczności oraz jej bardzo daleko idące następstwa zostały opisane przez pana Stanisława Rekę w jego książce, zatytułowanej „Manzikert 1071”, wydanej w serii „Historyczne Bitwy” nakładem wydawnictwa Bellona.

Autor bardzo wnikliwie przedstawia zarówno przygotowania obu stron, jak i przebieg samej pamiętnej bitwy. Na kartach tej książki nie brakuje też odpowiedniego naszkicowania kontaktów bizantyjsko-seldżuckich, jak również okoliczności, jakie tym, złożonym kontaktom towarzyszyły.

Pan Rek nie ukrywa swojej sympatii, dla pechowego i tak naprawdę zdradzonego przez swoich współpracowników cesarza Romana IV Diogenesa, który po przegranej przez siebie bitwie przebywał w, co prawda krótkiej, ale jednak niewoli u swojego dumnego i także nietuzinkowego pogromcy Alp Arslana.

Stosunkowo dużo miejsca, za co należy się autorowi pochwała, zajmuje w omawianej pracy opis armii oraz sztuki wojennej dwóch, zmagających się ze sobą potęg, czyli Cesarstwa Bizantyjskiego i Imperium Seldżuków. Na stronach tego opracowania znajdziemy również rzeczową polemikę z innymi historykami, odnośnie liczebności wrogich armii, chronologii przebiegu niektórych zbrojnych starć oraz lokalizacji miejsc, w których niektóre z nich miały miejsce.

Podsumowując należy przyznać, że bitwa pod Manzikertem, do której skutków można zaliczyć stopniową i trwałą turkizację całej Anatolii oraz rozpoczęcie ruchu krucjatowego, należy do przykładów bardzo wyraźnie pokazujących, jak niezgoda we własnych szeregach potrafi zrujnować wszystko.

Opowieść o wiekopomnej bitwie pod Manzikertem, jaka wyszła spod pióra pana Stanisława Reka jest bezsprzecznie warta przeczytania.

Manzikert 1071

Stanisław Rek

Manzikert 1071

Bitwa stoczona 19 lub 26 sierpnia 1071 roku w pobliżu fortecy Manzikert w Armenii pomiędzy wojskami cesarza bizantyjskiego Romana Diogenesa i sułtana Wielkich Seldżuków Alp Arslana, zakończona klęską sił bizantyjskich i wzięciem cesarza do niewoli.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów