Okres hellenistyczny jest mi bliski, dlatego z chęcią sięgam po kolejne teksty traktujące o tej złożonej oraz burzliwej epoce, w której to świat dosłownie „poszerzył się” i powstało wiele nowego. Przeczytałem ostatnio niewielką książkę autorstwa pana Tomasza Grabowskiego o czwartej wojnie syryjskiej, zatytułowaną „Ostatni Triumf Ptolemeuszy”.
Muszę stwierdzić, że nie jest to złe opracowanie, pomimo tego, że autor, będący najwyraźniej pod presją cytowania nowszych i nie zawsze dobrych prac w swojej tematyce, podaje, w jednym z przypisów w swojej pracy zawartych, poważnie zaniżoną liczbę ludności ptolemejskiego królestwa. Podobnie, u tegoż autora, jest także w przypadku możliwości mobilizacyjnych obu rywalizujących ze sobą hellenistycznych monarchii, gdzie dane źródłowe zostają zweryfikowane mocno (według mnie zdecydowanie za mocno) w dół, zwłaszcza w stosunku do przechwalającego się oraz podającego czasem wyolbrzymione informacje Appiana z Aleksandrii (ok. 95 n. e. do ok. 165 n. e.), który to nie krył swojego pro-ptolemejskiego nastawienia.
Niemniej jednak uważam, że takie uchybienia można, ze zrozumiałych względów (zbytnia ostrożność autora, typowa dla obecnego środowiska akademickiego) tego typu opracowaniom wybaczyć, bez większej szkody dla ich wartości naukowej. Cenię, zawartą w tej książce także niewielką, ale solidną rozprawę o tym co i kiedy starożytni autorzy nazywali „Celesyrią”, która to była główną kością niezgody pomiędzy największymi rodami, jakie to wywodziły się od diadochów. Dyskusja „białych plam” omawianego okresu jest bardzo ciekawa w recenzowanej pracy i stanowi jej poważne wzmocnienie. Opis bitwy pod Rafią, która stanowi kulminacyjny punkt tego opracowania książkowego jest bardzo szczegółowy i zarazem fachowy, ponieważ, na kartach tej książki, żadna dyskusyjna kwestia, wraz z różnymi propozycjami jej rozwiązania, nie została przez autora pominięta. Rozróżnienie pomiędzy słoniami afrykańskimi leśnymi, które dosłownie wymiękły pod Rafią w starciu ze swoimi indyjskimi kuzynami jest przez pana Grabowskiego należycie uwypuklone.
Mnie osobiście bardzo uradowały także dość obfite informacje o wojskowości omawianych, głównych państw hellenistycznych. Jest to jedno z lepszych opracowań o zagadnieniach epoki hellenistycznej, jakie do tej pory czytałem”.
Tomasz Grabowski
Ostatni triumf Ptolemeuszy. Seria: Mediterraneum
Monarchie Ptolemeuszy i Seleukidów, dwie potęgi świata hellenistycznego, przez ponad sto lat prowadziły zacięty spór o panowanie nad Syrią. Czwarta wojna syryjska wraz z jej kulminacją – bitwą pod Rafią – były najbardziej dramatyczną odsłoną tego konfliktu. Autor wykorzystując różnorodne źródła rekonstruuje przebieg i kulisy wojny przedstawiając je na tle wydarzeń politycznych epoki.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum