Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: „Ostatni Triumf Ptolemeuszy”

Tomasz Grabowski

Ostatni Triumf Ptolemeuszy

Okres hellenistyczny jest mi bliski, dlatego z chęcią sięgam po kolejne teksty traktujące o tej złożonej oraz burzliwej epoce, w której to świat dosłownie „poszerzył się” i powstało wiele nowego. Przeczytałem ostatnio niewielką książkę autorstwa pana Tomasza Grabowskiego o czwartej wojnie syryjskiej, zatytułowaną „Ostatni Triumf Ptolemeuszy”.

Muszę stwierdzić, że nie jest to złe opracowanie, pomimo tego, że autor, będący najwyraźniej pod presją cytowania nowszych i nie zawsze dobrych prac w swojej tematyce, podaje, w jednym z przypisów w swojej pracy zawartych, poważnie zaniżoną liczbę ludności ptolemejskiego królestwa. Podobnie, u tegoż autora, jest także w przypadku możliwości mobilizacyjnych obu rywalizujących ze sobą hellenistycznych monarchii, gdzie dane źródłowe zostają zweryfikowane mocno (według mnie zdecydowanie za mocno) w dół, zwłaszcza w stosunku do przechwalającego się oraz podającego czasem wyolbrzymione informacje Appiana z Aleksandrii (ok. 95 n. e. do ok. 165 n. e.), który to nie krył swojego pro-ptolemejskiego nastawienia.

Niemniej jednak uważam, że takie uchybienia można, ze zrozumiałych względów (zbytnia ostrożność autora, typowa dla obecnego środowiska akademickiego) tego typu opracowaniom wybaczyć, bez większej szkody dla ich wartości naukowej. Cenię, zawartą w tej książce także niewielką, ale solidną rozprawę o tym co i kiedy starożytni autorzy nazywali „Celesyrią”, która to była główną kością niezgody pomiędzy największymi rodami, jakie to wywodziły się od diadochów. Dyskusja „białych plam” omawianego okresu jest bardzo ciekawa w recenzowanej pracy i stanowi jej poważne wzmocnienie. Opis bitwy pod Rafią, która stanowi kulminacyjny punkt tego opracowania książkowego jest bardzo szczegółowy i zarazem fachowy, ponieważ, na kartach tej książki, żadna dyskusyjna kwestia, wraz z różnymi propozycjami jej rozwiązania, nie została przez autora pominięta. Rozróżnienie pomiędzy słoniami afrykańskimi leśnymi, które dosłownie wymiękły pod Rafią w starciu ze swoimi indyjskimi kuzynami jest przez pana Grabowskiego należycie uwypuklone.

Mnie osobiście bardzo uradowały także dość obfite informacje o wojskowości omawianych, głównych państw hellenistycznych. Jest to jedno z lepszych opracowań o zagadnieniach epoki hellenistycznej, jakie do tej pory czytałem”.

Ostatni triumf Ptolemeuszy. Seria: Mediterraneum

Tomasz Grabowski

Ostatni triumf Ptolemeuszy. Seria: Mediterraneum

Monarchie Ptolemeuszy i Seleukidów, dwie potęgi świata hellenistycznego, przez ponad sto lat prowadziły zacięty spór o panowanie nad Syrią. Czwarta wojna syryjska wraz z jej kulminacją – bitwą pod Rafią – były najbardziej dramatyczną odsłoną tego konfliktu. Autor wykorzystując różnorodne źródła rekonstruuje przebieg i kulisy wojny przedstawiając je na tle wydarzeń politycznych epoki.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów