Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Publikacje przekrojowe)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „Pastuch panem Rzymu”

Łukasz Ścisłowicz

Książka "Pastuch panem Rzymu" autorstwa Łukasza Ścisłowicza to pozycja historyczna skupiająca się na analizie sylwetek trzech kontrowersyjnych cesarzy rzymskich z III wieku n.e.: Heliogabala, Aleksandra Sewera i Maksymina Traka. Celem książki jest podjęcie próby zderzenia różnych źródeł i informacji o cesarzach oraz wyciągnięcie wniosków. Publikacja, w formie ebooka, wydana została przez wydawnictwo Promohistoria (Histmag.org). 

Pastuch panem Rzymu

Recenzja: Vandal Heaven

Simon Elliott

Książka "Vandal Heaven. Reinterpreting Post-Roman North Africa" autorstwa Simona Elliotta to pozycja poruszająca historię Wandalów, plemienia germańskiego, które swoją ekspansją przyczyniło się do osłabienia cesarstwa rzymskiego i finalnego jego upadku. Książka angielskojęzyczna wydana została przez wydawnictwo Pen and Sword Books.

Vandal Heaven

Recenzja: „Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne”

Damian Waszak

Książka "Rok czterech cesarzy (68-69 n.e.). Poboczne epizody militarne" autorstwa Damiana Waszaka to publikacja opisująca, jak nazwa wskazuje, słynne wydarzenia z lat 68-69 n.e., kiedy to po samobójstwie Nerona doszło do rywalizacji o tron cesarski w państwie rzymskim. Autor skupia się jednak przede wszystkim na pobocznych wydarzeniach politycznych i wojskowych, które miały miejsce w tym samym czasie i były po części powiązane z głównymi wydarzeniami "roku czterech cesarzy". Książka wydana została Wydawnictwo Muzeum Wojsk Lądowych.

Rok czterech cesarzy (68 69 n.e.). Poboczne epizody militarne

Recenzja: Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan

Catherine Nixey

Książka "Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan" autorstwa Catherine Nixey to pozycja podejmująca się ukazania chrześcijaństwa w świecie antycznym w nieco inny i bardziej kontrowersyjny sposób. Autorka odważnie prezentuje swoje spojrzenie na rolę chrześcijaństwa w upadku Rzymu i kultury antycznej. Książka została wydana przez wydawnictwo Filtry, które wydaje pozycje zachęcające do społecznej dyskusji na wiele kontrowersyjnych tematów.

Ciemniejący wiek. O niszczeniu świata klasycznego przez chrześcijan

Recenzja: Komedia według Terencjusza

Ewa Skwara

Książka „Komedia według Terencjusza” autorstwa Ewy Skwary to pozycja, która w sposób niezwykle obszerny analizuje i prezentuje całe spektrum interpretacji dzieł Terencjusza – rzymskiego komediopisarza. Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Komedia według Terencjusza

Recenzja: Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Garrett Ryan

Książka "Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe" autorstwa Garretta Ryana to najnowsza pozycja odpowiadająca w sposób przystępny i ciekawy na wybrane pytania, jakie moglibyśmy zadać odnośnie starożytnej Grecji i Rzymu. Książka wydana została przez wydawnictwo REBIS.

Nagie posągi, brzuchaci gladiatorzy i słonie bojowe

Recenzja: Caesar’s Civil War: 49-44 BC

Adrian Goldsworthy

Książka "Caesar's Civil War: 49-44 BC" autorstwa Adriana Goldsworthy'ego to angielskojęzyczna pozycja poświęcona wojnie domowej, która toczyła się w republice rzymskiej w latach 49-44 p.n.e. Książka jest niezwykle pięknie wydana przez Osprey Publishing.

Caesar's Civil War

Recenzja: Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e.

Paweł Rochala

Książka "Powstanie Spartakusa 73-71 p.n.e." autorstwa Pawła Rochali, jak tytuł wskazuje, skupia się na wydarzeniach w latach 73-71 p.n.e., a dokładnie rzecz ujmując opisie powstania gladiatorów pod wodzą charyzmatycznego i zdolnego przywódcy Spartakusa. Pozycja jest wznowionym wydaniem książki - tym razem wydało ją wydawnictwo Atryda.

Powstanie Spartakusa 73 71 p.n.e

Recenzja: Wojna domowa w Rzymie w latach 193-197

Daria Janiszewska

Książka "Wojna domowa w Rzymie w latach 193-197" autorstwa Darii Janiszewskiej przedstawia Czytelnikowi w sposób gruntowny przebieg wydarzeń oraz walkę o władzę w imperium rzymskim po śmierci ostatniego władcy z dynastii Antoninów - Kommodusa. Książka nie jest nową pozycją na rynku, a wznowieniem, które wydało wydawnictwo Atryda - znane jest z antycznych publikacji.

Wojna domowa w Rzymie w latach 193 197

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów