Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Wyprawa Cyrusa

Ksenofont

Wyprawa Cyrusa

Książka „Wyprawa Cyrusa” autorstwa antycznego pisarza i wojskowego Ksenofonta to z pewnością dzieło nietuzinkowe. Dzięki najnowszemu wydaniu Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” mamy możliwość śledzić losy Spartan i Greków, którzy po zaciągnięciu się do armii Cyrusa Młodszego są zmuszeni wrócić do ojczyzny podróżując przez olbrzymie ziemie Persów. Wydarzenia opisane zostały przez Ksenofonta, żołnierza, a potem jednego z dowódców powracającego wojska greckiego.

Jest koniec V wieku p.n.e. Na tronie potężnej Persji zasiada Dariusz II, który musi przekazać władzę jednemu ze swoich synów. Wybiera starszego Artakserksesa II, który będzie musiał umocnić swoje panowanie i pokonać Cyrusa Młodszego, którego z kolei faworyzuje ich matka. Ambitny i utalentowany wojskowo Cyrus uważając, że bycie namiestnikiem we wschodniej części Imperium Perskiego nie jest wystarczające, zaczyna gromadzić i najmować wojska. Pod pretekstem zdławienia rebelii w jednym z regionów, rusza z potężnymi wojskami do serca Imperium. Najważniejszą rolę odegrać mają jego zaciężne wojska greckie, a w tym Spartanie, których dyscyplina oraz umiejętności wojskowe wprawiają go w zachwyt. Z powodu wojny peloponeskiej (431-404 p.n.e.), która wyniszczyła większość miast helleńskich Cyrus nie miał problemów z poszukiwaniem rekrutów wśród Greków czy Spartan. Pod koniec V wieku p.n.e. perspektywa dobrego zarobku oraz ewentualne polityczne korzyści ze zwycięstwa Cyrusa kusiły hoplitów.

Finalnie dochodzi do starcia pomiędzy armiami braci pod Kunaksą (obecny środkowy Irak) w 401 roku p.n.e., a Cyrus ginie. Liczące ponad 10 tysięcy wojsko greckie znajduje się w środku wrogiego Imperium, w okolicach Babilonu, i musi wrócić do domu. Pierwotny pomysł o negocjacjach pokojowych z Persami zostaje porzucony, kiedy wysokie dowództwo Greków zostaje podstępnie pojmane i stracone. Wśród nowo wybranych dowódców jest młody Ksenofont, który staje się prawdziwym liderem wyprawy powrotnej. Z racji, że sam jest autorem książki, nie brakuje tutaj samozachwytu nad samym sobą i podkreślania swojej roli w całej operacji. Nie ulega jednak wątpliwości, ze Ksenofont był wiodącą postacią w armii greckiej. Wszelkie propozycje odnośnie marszu czy taktyki były konsultowane i przegłosowywane. W ten sposób podjęto decyzję o wyborze drogi powrotnej wzdłuż Tygrysu i dotarcia przez górzyste tereny Kurdystanu i Armenii do Morza Czarnego. W trakcie tej drogi wojska greckie zmuszane są do odpierania ataków Persów, głównie konnicy, oraz dopasowania stylu walki do otoczenia i mobilnego wroga. Jak Ksenofont na końcu księgi siódmej podaje, cała wyprawa wgłąb Persji i z powrotem zajęła rok i trzy miesiące.

Opisana historia jest jak najbardziej prawdziwa i zaskakuje, że wciąż niepokuszono się o zekranizowanie tej niesamowitej kampanii. „Wyprawa Cyrusa”, znana także jako „Anabaza”, jest jednym z pierwszych pamiętników wojskowych, a z pewnością jedną z najciekawszych pozycji sięgających czasów antycznych. Czytając książkę mamy wrażenie, że to kolejna fantastyczna powieść historyczna, w której autor przedstawia nam emocje panujące w obozie czy na polu bitwy. Tym bardziej zaskakuje, że Ksenofont na stare lata w tak wspaniały sposób ujął całą historię i pozwala nam obecnie odtwarzać całą wyprawę.

Analizując utwór nie można zapomnieć o osobie, dzięki której możemy cieszyć się treścią w języku polskim. Książka składa się z obszernej i wartościowej przedmowy Pana Władysława Madydy, który przetłumaczył utwór z języka greckiego oraz siedmiu ksiąg. Tłumacz w niektórych miejscach wzbogacił tekst przypisami, w których wyjaśnia ważniejsze pojęcia lub kwestie. Jest to bardzo przydatne i wygodne rozwiązanie. Na końcu książki znajdują się spisy imion, nazw oraz ilustracji.

Przechodząc do wydania – należy podkreślić, że książka posiada bardzo ładną okładkę i jest w twardej oprawie. Załączono bardzo wyraźną i kolorową mapę Bliskiego Wschodu z oznaczeniem ważniejszych miast oraz marszem wojsk Cyrusa, a potem powrotem wojsk greckich do ojczyzny. W treści Czytelnik także gdzieniegdzie znajdzie czarno-białe ilustracje, które świetnie uzupełniają treść.

Podsumowując, pozycja jest absolutnie godna polecenia. Sprawdzi się jako prezent dla każdego pasjonata wojskowości czy świata starożytnego; zwłaszcza że w szkole zwykle nie porusza się tej historii na lekcjach. Z czystym sumieniem mogę polecić to wybitne dzieło.

Wyprawa Cyrusa

Ksenofont

Wyprawa Cyrusa

Wczesną jesienią 401 r. p.n.e. zaciężne wojsko greckie, liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy – hoplitów i peltastów – rozpoczęło odwrót spod Babilonu w środkowej Mezopotamii, kierując się ku ziemiom ojczystym.

Jak do tego doszło, że grecka armia znalazła się w samym centrum potężnego perskiego imperium Achemenidów Dlaczego Grecy podjęli decyzję o odwrocie Czy zdołali przedrzeć się – zimą – przez wyżyny i góry Armenii, przez tereny wrogiego im mocarstwa i krainy półdzikich a często nieznanych im plemion Czy dotarli do rodzimych miast nad Morzem Egejskim.

Dokładną relację z całej wyprawy, absolutnie wyjątkowej w dotychczasowych dziejach, spisał i przekazał potomności Ksenofont, syn Gryllosa, Ateńczyk – najpierw zwykły żołnierz, a z czasem jeden z wodzów „wyprawy 10 tysięcy Greków” – gdy po latach osiadł w majątku ziemskim na Peloponezie i poświęcił się pisarstwu, głównie o tematyce historycznej, politycznej i filozoficznej. Wyprawa Cyrusa, znana też historykom jako Anabaza, to jego najwybitniejsze dzieło. Wartościowe zarówno ze względów literackich, jak i poznawczych. Możemy dzięki niemu śledzić losy całej ekspedycji, przyglądać się od środka funkcjonowaniu greckiej armii, obserwować zachowania hoplitów, a także dowiedzieć się o istnieniu i obyczajach ludów żyjących na peryferiach ówczesnego cywilizowanego świata – ludów, przez których ziemie ta armia wędrowała i z którymi staczała walki o przetrwanie.

Już w starożytności Wyprawa Cyrusa była wysoko ceniona: wzorował się na niej Flawiusz Arrian, styl Ksenofonta wychwalali Plutarch i Kwintylian, a dzieła ateńskiego historyka miał podobno zawsze przy sobie wódz rzymski Scypion Afrykański – uczył się z nich prowadzenia wojen. Zasłużonym uznaniem historyków oraz popularnością wśród czytelników Anabaza cieszy się do dziś.

Cena: 31,42 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów