Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Rzymska sztuka wojenna

Jonathan P. Roth

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska sztuka wojenna

Publikacje na temat szeroko pojętej wojskowości w starożytnym Rzymie nie są w Polsce zbyt liczne. Między innymi z tego powodu z nieukrywanym zadowoleniem sięgnąłem po „Rzymską sztukę wojenną” autorstwa amerykańskiego badacza Jonathana P. Rotha. Po lekturze tej przekrojowej pozycji, w której autor z prędkością błyskawicy relacjonuje najważniejsze kampanie wojenne w historii państwa „ludu wilczycy” oraz organizację jego niepospolitej armii z uwzględnieniem jej reform i miejsca żołnierzy w rzymskim społeczeństwie, czuję spory niedosyt.

Jest on w pełni uzasadniony, jeśli spojrzy się na stosunkowo niewielką objętość recenzowanej pracy i szerokość poruszanego w niej tematu obejmującego zasięgiem całość burzliwych dziejów rzymskich. Niemniej jednak dzięki lekturze tak zrobionego opracowania można sobie należycie uporządkować lub odświeżyć podstawowe wiadomości o działaniach rzymskiej armii oraz jej organizacji w poszczególnych etapach jej rozwoju. Bardzo pomocny jest zamieszczony z tyłu książki słowniczek pojęć pojawiających się w tekście. Na koniec wypadałoby wspomnieć także słabe punkty, do których należy nie zawsze najlepsze tłumaczenie na język polski, którego przejawem są pewne niejasności w tekście, np. w różnicach w wysokości żołdu dla żołnierzy służących w legionach oraz jednostkach pomocniczych. Pomimo powyższego stwierdzam, że jest to praca dobra i godna polecenia wszystkim zainteresowanym w tematyce rzymskiej.

Rzymska sztuka wojenna

Jonathan P. Roth

Rzymska sztuka wojenna

Rzymska sztuka wojenna omawia historię rzymskiej wojskowości od jej początków w VII w.p.n.e. do upadku zachodniego cesarstwa rzymskiego w V w.
Żywym, wolnym od nadmiaru specjalistycznej terminologii językiem autor opisuje ewolucję rzymskiej sztuki wojennej na przestrzeni tysiąca lat.
Autor przedstawia także czynniki natury politycznej, społecznej i ekonomicznej.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów