Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Septymiusz Sewerus, cesarz z Lepcis Magna

Tadeusz Kotula

Septymiusz Sewerus, cesarz z Lepcis Magna - Tadeusz KotulaPolski badacz starożytności północnoafrykańskich, pan Tadeusz Kotula (1923-2007) napisał swego czasu biografię Septymiusza Sewera, cesarz który to zapisał się wielce w historii państwa rzymskiego. Sam tytuł tej książki wskazuje już ojczyznę Septymiusza, która do końca jego dni zajmowała szczególne miejsce w jego sercu. W związku z tym dane jej było podczas jego panowania sporo zapłacić w postaci szeroko zakrojonych planów budowlanych, których wiele śladów przetrwało po dziś dzień.

Postać człowieka o punijskim pochodzeniu, który zasiadł na tronie cezarów w Rzymie od wielu pokoleń wzbudzała i w dalszym ciągu wzbudza kontrowersje wśród badaczy dziejów przeszłych. Z owymi kontrowersjami postanowił zmierzyć się pan Kotula. Autor dokonał tego w oparciu o dostępny materiał źródłowy wszelakiego rodzaju (od zachowanych źródeł pisanych po numizmatykę). Portret Septymiusza Sewera, zaoferowany przez naszego krajowego badacza jest bardzo wyważony, niemniej jednak sympatia, jaką autor darzy głównego bohatera swojego opracowania jest oczywista dla jego czytelnika. Szczególnie wartościowym dodatkiem dla zrozumienia mentalności starożytnych jest zaoferowane przez autora wyjaśnienie rozumienia przez nich pojęcia ojczyzny, które miało w zasadzie charakter czysto lokalny i dla Septymiusza ograniczało się do jego rodzinnej Leptis Magna i jej okolic. Nie można więc mówić o, pojawiającym się często w historiografii oskarżeniu o faworyzowanie kosztem, zwłaszcza Italii, prowincji afrykańskich przez cesarza Septymiusza Sewera. Niemniej jednak z jednego poważnego przewinienia, które negatywnie odbiło się potem na rzymskim świecie, nie dał rady wytłumaczyć przebiegłego Punijczyka nawet taki uczony, jak pan Kotula. Chodzi o rozbudowę absolutystycznego biurokratyzmu, który to, jak każdego rodzaju biurokracja potrafił już tylko się rozrastać, pochłaniając coraz to większe zasoby i krępując coraz bardziej działanie rzymskiej machiny państwowej. W ten oto sposób świat rzymski zaczął swój niezdrowy „sprint” w stronę patologicznie rozdmuchanej administracji bizantyjskiej, której solidne podwaliny skonstruowali nieco później Cesarz Dioklecjan oraz Cesarz Konstantyn Wielki.

Na zakończenie wypada stwierdzić, że recenzowana praca pana Kotuli jest rzetelną, naukową rekonstrukcją życia Septymiusza Sewera, którą czyta się dobrze.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów