W tym przekrojowym i siłą rzeczy wstępnym opracowaniu tematu, czytelnik zostaje zaznajomiony z podstawami organizacji wojskowej oraz dostępnej w nich opieki medycznej dla wojaków z takich oto nacji, jak: Egipcjanie, Indowie, Persowie, Hebrajczycy, Grecy, Macedończycy, Rzymianie oraz Barbarzyńcy (tu Germanie). Zaoferowane zostało czytelnikom dość szerokie spektrum patrzenia na medycynę wojskową ludów starożytnych i trochę szkoda, że pomimo rzeczywiście imponującej szerokości (w sensie geograficznym) podejścia do opisywanego zagadnienia, autor nie znalazł, na kartach swojej pracy, miejsca dla opisu dokonań na polu medycyny wojskowej, jakimi mogli pochwalić się starożytni Chińczycy. Opis organizacji wojskowej oraz opis towarzyszącej jej sztuki medycznej w armii rzymskiej oraz ich stopniowego rozwoju (w przypadku medycyny rozwoju zwłaszcza z racji wpływów greckich) zajmuje połowę omawianej pracy.
Panu Zembrzuskiemu udało się w niewielkim objętościowo dziele zamieścić sporo ciekawych informacji, dlatego drobne nieścisłości w opisie sposobu walki formacji takiej, jak falanga macedońska, można mu spokojnie wybaczyć. Nie to było przecież tematem tego wstępnego opracowania, dotyczącego przecież bardzo szerokiego oraz niezwykle różnorodnego tematu badawczego.
Ludwik Zembrzuski
Służba zdrowia w wojskach starożytnego świata
Reedycja z 1926 roku. Od autora: Pobudką do napisania niniejszej pracy, będącej początkiem większej całości, był brak w naszym piśmiennictwie naukowym dziejów powszechnych wojskowej służby zdrowia oraz chęć dania do rąk mym słuchaczom Oficerskiej Szkoły Sanitarnej i słuchaczom kursów dla oficerów Korpusu Sanitarnego pewnego rodzaju compendium, ułatwiającego poznanie służby zdrowia w wojsku w perspektywie dziejów. Jak można się o tym przekonać nawet z niniejszego krótkiego szkicu, początki wojskowej służby zdrowia tkwią już w bardzo odległych czasach, posiadając niektóre nader ciekawe i pouczające karty w dziejach wojskowości i medycyny.
Z czynników, które wywierały wpływ na kształtowanie się wojskowej służby zdrowia w czasach starożytnych, uwzględniłem w swej pracy dwa najważniejsze dla tej epoki dziejów, mianowicie, działanie większymi, zorganizowanymi masami wojsk oraz stopień rozwoju medycyny ogólnej, jako nauki. Z tego też powodu przed opisem służby zdrowia w wojsku każdego z poszczególnych narodów, starałem się dać krótką charakterystykę odpowiedniej organizacji wojskowej oraz ówczesnego stanu sztuki lekarskiej, w zależności od których mogła powstawać i rozwijać się służba zdrowia.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum