Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Spotkania z Petroniuszem

Aleksander Krawczuk

Spotkania z PetroniuszemWybitny historyk starożytności profesor Aleksander Krawczuk w swojej najnowszej książce „Spotkania z Petroniuszem” (wydanej przez wydawnictwo ISKRY), swoim zwyczajem, łączy czasy starożytności ze współczesnością, wplatając w to także wątki autobiograficzne. W tej pozycji prof. Krawczuk oddaje hołd swojemu „wybawicielowi” z czasów II wojny światowej – Petroniuszowi. Ten rzymski pisarz, filozof i polityk rzymski I wieku n.e. miał w dużej mierze przyczynić się do uratowania życia młodego Krawczuka. W obliczu śmierci z rąk niemieckiego oficera, zachowanie bohatera „Satyrikonu” podsunęło młodzieńcowi ideę uratowania się. Ten fakt z życia prof. Krawczuka doprowadził do potrzeby zrewanżowania się i podkreślenia roli Petroniusza w życiu historyka.

Co jednak nie dziwi, książka nie jest w całości poświęcona arbiter elegantiae, jak określano doradcę Nerona, ale jego głównie dotyczy. Petroniusz był wyrocznią w sprawach dobrego smaku i wartości artystycznych, a jego dzieło „Satyriki” zachowało się pewnej części i ukazuje w komediowy sposób rzymskie relacje społeczne czasów pierwszego wieku n.e. Autor przedstawiając fabułę starożytnej pozycji, wplata różne poboczne wątki i kwestie. Porusza temat wyznania wiary, chrześcijaństwa, pogaństwa, dyskusji o definitywnym końcu cesarstwa. Znajdziemy także rozdzialik o Apulejuszu – rzymskim pisarzu i jego dziele „Metamorfozy” czy Lukrecjuszu. Profesor podejmuje się także tematyki życia intymnego oraz seksualności w czasach starożytnych, zachowując przy tym sobie znaną swobodę wypowiedzi i humor.

Pisząc tę książkę profesor udowodnił, że mimo już poważnego wieku, nadal jest w stanie świetnie posługiwać się słowem i z łatwością przechodzić z wątku do wątku. Zachowany przy tym jest sens wypowiedzi, a czytanie jest niezwykle przyjemne. Podkreślić należy także walory naukowe pozycji. Profesor przedstawia wielu wybitnych polskich badaczy starożytności, ich dorobki, biografie. Książka powinna zostać obowiązkowo zgłębiona przez fanów starożytności i profesora.

Spotkania z Petroniuszem

Aleksander Krawczuk

Spotkania z Petroniuszem

Petroniusz, najciekawsza postać „Quo vadis”, arbiter elegantiae czasów Nerona, wykształcony i przenikliwy. Profesor Krawczuk zetknął się z nim już w młodości – podczas wojny Petroniuszowy „Satyrikon” uratował mu życie – i zaczął identyfikować się z jego sposobem patrzenia na świat, bystrym i przekornym, dostrzegając absurdy rzeczywistości. Tak też spogląda na czasy nasze i starożytne, tropi w nich analogie i sprzeczności, demaskuje hipokryzję i zakłamanie, robi to jednak dobrotliwie i z humorem.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów