Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Spotkania z Petroniuszem

Aleksander Krawczuk

Spotkania z PetroniuszemWybitny historyk starożytności profesor Aleksander Krawczuk w swojej najnowszej książce „Spotkania z Petroniuszem” (wydanej przez wydawnictwo ISKRY), swoim zwyczajem, łączy czasy starożytności ze współczesnością, wplatając w to także wątki autobiograficzne. W tej pozycji prof. Krawczuk oddaje hołd swojemu „wybawicielowi” z czasów II wojny światowej – Petroniuszowi. Ten rzymski pisarz, filozof i polityk rzymski I wieku n.e. miał w dużej mierze przyczynić się do uratowania życia młodego Krawczuka. W obliczu śmierci z rąk niemieckiego oficera, zachowanie bohatera „Satyrikonu” podsunęło młodzieńcowi ideę uratowania się. Ten fakt z życia prof. Krawczuka doprowadził do potrzeby zrewanżowania się i podkreślenia roli Petroniusza w życiu historyka.

Co jednak nie dziwi, książka nie jest w całości poświęcona arbiter elegantiae, jak określano doradcę Nerona, ale jego głównie dotyczy. Petroniusz był wyrocznią w sprawach dobrego smaku i wartości artystycznych, a jego dzieło „Satyriki” zachowało się pewnej części i ukazuje w komediowy sposób rzymskie relacje społeczne czasów pierwszego wieku n.e. Autor przedstawiając fabułę starożytnej pozycji, wplata różne poboczne wątki i kwestie. Porusza temat wyznania wiary, chrześcijaństwa, pogaństwa, dyskusji o definitywnym końcu cesarstwa. Znajdziemy także rozdzialik o Apulejuszu – rzymskim pisarzu i jego dziele „Metamorfozy” czy Lukrecjuszu. Profesor podejmuje się także tematyki życia intymnego oraz seksualności w czasach starożytnych, zachowując przy tym sobie znaną swobodę wypowiedzi i humor.

Pisząc tę książkę profesor udowodnił, że mimo już poważnego wieku, nadal jest w stanie świetnie posługiwać się słowem i z łatwością przechodzić z wątku do wątku. Zachowany przy tym jest sens wypowiedzi, a czytanie jest niezwykle przyjemne. Podkreślić należy także walory naukowe pozycji. Profesor przedstawia wielu wybitnych polskich badaczy starożytności, ich dorobki, biografie. Książka powinna zostać obowiązkowo zgłębiona przez fanów starożytności i profesora.

Spotkania z Petroniuszem

Aleksander Krawczuk

Spotkania z Petroniuszem

Petroniusz, najciekawsza postać „Quo vadis”, arbiter elegantiae czasów Nerona, wykształcony i przenikliwy. Profesor Krawczuk zetknął się z nim już w młodości – podczas wojny Petroniuszowy „Satyrikon” uratował mu życie – i zaczął identyfikować się z jego sposobem patrzenia na świat, bystrym i przekornym, dostrzegając absurdy rzeczywistości. Tak też spogląda na czasy nasze i starożytne, tropi w nich analogie i sprzeczności, demaskuje hipokryzję i zakłamanie, robi to jednak dobrotliwie i z humorem.

Cena: 27,56 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów