Książka „SPQR” przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na historię antycznego Rzymu. Pozycja ta napisana została przez światowej sławy filologa klasycznego Mary Beard, która tą pozycją chce podsumować swoje prawie pięćdziesięcioletnie „kontakty” z Rzymianami.
Tym czym wyróżnia się pozycja jest przede wszystkim fakt, że nie jest o kolejna publikacja naukowa ukazująca liniowo historię Rzymu od czasów monarchii, poprzez republikę, kończąc na cesarstwie i roku 476 n.e. Nie uświadczymy tutaj zwięzłych opisów panowania władców, analizy urzędów republikańskich czy też zarysów bitew. Dla autorki najważniejszym jest odpowiedzenie na pytanie, w jaki sposób państwo rzymskie przeistoczyło się w imperium oraz ukazanie jakie wydarzenia w dziejach Rzymu miały na to największy wpływ. Co spowodowało, że zwykła osada nad Tybrem przekształciła się w ponad milionową stolicę ówczesnego świata?
Trzeba podkreślić, że książka jest napisana niezwykle fachowo. Autorka ucieka od szablonowego podejścia opisywania historii w sposób chronologiczny – już początek rozważań Mary Beard oscyluje wokół spisku Katyliny i działalności Cycerona. Tym co wyróżnia pozycję jest fakt, że autorka opiera się nie tylko na tekstach źródłowych, ale także na okryciach, reliefach, inskrypcjach czy współczesnych badaniach. Dodatkowo, ważne wydarzenia z historii Rzymu, są poddane dogłębnej analizie z dwóch stron – zarówno oskarżyciela jak i oskarżonego – zwłaszcza, kiedy dominują źródła po stronie jednej z nich. W ten sposób książka jest niezwykle wiarygodna, a dotychczasowe „prawdy historyczne” tracą na sile. Autorka polemizuje z okrutnymi opiniami o zniesławionych cesarzach jak Kaligula, czy politykach jak Katylina.
Książka napisana jest z niezwykłym rozmysłem, a szeroka problematyka pozwala spojrzeć na świat Rzymian z zupełnie innej strony. Dodatkowo czytelnik uraczony zostanie wieloma ciekawostkami, zdjęciami, proponowaną literaturą do dalszego zgłębiania Rzymu. Co więcej, autorka stara się obalić wiele mitów, które narosły przez wieki.
SPQR kończy swój bieg w roku 212 n.e., kiedy to cesarz Karakalla przyznaje obywatelstwo rzymskie wszystkim wolnym mieszkańcom Cesarstwa. W odczuciu autorki jest to ważny moment dla dziejów Rzymu, gdyż właśnie wtedy „zatarto różnicę między zdobywcami a podbitymi”, a Rzym nie był już tym samym Rzymem, co wcześniej. Wszyscy mieszkańcy Imperium stali się de facto tacy sami, co z kolei doprowadziło do kolejnego rozdziału społeczeństwa na „obywateli lepszej kategorii” (honestiores) i „gorszej” (humiliores).
Autorka podkreśla, że Rzymianie nie byli od razu nastawieni na podbój i stworzenie Imperium. Wiele wydarzeń, a niekiedy przypadek, doprowadziły do tego, że przez parę wieków Rzym był centrum ówczesnego świata. Co więcej, Mary Beard zdaje sobie sprawę, że nie nauczymy się niczego od Rzymian. Możemy jednak wejść z nimi i ich dorobkiem w „relacje”, tym samym dowiadując się wiele o nas samych i naszej historii.
Mary Beard
SPQR. Historia starożytnego Rzymu
SPQR to skrót, którym Rzymianie określali swoje państwo: Senatus Populus Que Romanus (senat i lud rzymski). Starożytny Rzym w dalszym ciągu definiuje nasze wyobrażenia o świecie i o nas samych, od szczytnych teorii po wulgarne żarty. Stanowi fundament zachodniej kultury i polityki.
SPQR to świeże spojrzenie na rzymską historię. Mary Beard, zaliczana do czołowych filologów klasycznych na świecie, zgłębia nie tylko, w jaki sposób niewiele znacząca italska wioska zdołała podporządkować sobie olbrzymie terytoria na trzech kontynentach, ale też – co sami Rzymianie myśleli o sobie i swych dokonaniach i dlaczego wciąż są dla nas ważni. Autorka w niniejszej opowieści, zakończonej na roku 212, kiedy to cesarz Karakalla obdarował wszystkich wolnych mieszkańców imperium obywatelstwem rzymskim, ukazuje sylwetki Rzymian słynnych i zapomnianych; rzuca nowe światło na podstawy rzymskiej kultury, od niewolnictwa po kwestię bieżącej wody, w szerszym kontekście imperium analizując tak ważne i dziś zagadnienia, jak demokracja, spory religijne, migracje, mobilność społeczna i wyzysk.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum