Książka „Starożytny Rzym. Infografiki” to nowość na polskim rynku wydawniczym, która ma opowiedzieć historię starożytnego Rzymu w sposób niezwykły – opierając się na wizualizacji danych – infografikach. Twórcami treści książki są John Scheid oraz Milan Melocco, a za sferę graficzną odpowiada Nicolas Guillerat.
Nie ukrywam, że do lektury podchodziłem z olbrzymim zainteresowaniem. Nowatorski sposób przedstawienia historii zawsze rodzi nadzieje, jednak także wiązać się może z ryzykiem nietrafionego podejścia. Uważam, że w tym przypadku niestety autorzy nie sprostali zadaniu.
Zacznijmy jednak od pozytywów. Zdecydowanie wydanie jest naprawdę imponujące. Książka wydrukowana została w formacie A4 z pięknymi grafikami, diagramami, wykresami i rysunkami, na przyjemnym w dotyku papierze. Z pewnością od strony graficznej pozycję należy tylko pochwalić; Nicolas Guillerat wykonał ogrom pracy. Z tego co udało mi się wyszukać w Internecie książka jest drukiem identycznego wydania z Francji „Infographie de la Rome antique”.
Teraz, przechodząc do minusów. Wydaje mi się, że w zakresie merytoryki w książce panuje chaos, a wiedza nie jest dobrze ułożona. Nie chodzi mi tutaj bynajmniej o podział treści na trzy główne rozdziały: terytorium i ludność; władza, religia, gospodarka; wojskowość. Problem leży w przedstawianiu kolejnych zagadnień. Często wykresy mają się nijak do zamieszczonej treści, a podane zwroty nie są tłumaczone Czytelnikowi. Podejrzewam, że grupą odbiorczą pozycji z pewnością były osoby, które nie koniecznie są mocno związane z historią antycznego Rzymu, stąd moim zdaniem należałoby staranniej podejść do omawiania historii i terminów. Wiele kwestii jest także mocno pobieżnie potraktowanych, co wynika zapewne z chęci skrócenia publikacji i dopasowania do ilości wykresów. Przykładowo autorzy, wojny opisują bardzo wyrywkowo, skupiając się jedynie na wojnach domowych, punickich, galijskiej i powstaniu Spartakusa.
Tym jednak co mnie osobiście najbardziej zdziwiło jest fakt dużej ilości błędów merytorycznych. Poniżej przykładowe:
- mury serwiańskie nie powstały w VI wieku p.n.e., a w IV wieku; nazwa po dziś dzień jest błędnie rozumiana/używana;
- cognomen to nie nazwisko, a przydomek;
- wspomnienie o „reformie Augusta” w latach 19 p.n.e. – 301 n.e., kiedy August żył do 14 roku n.e.;
- podawanie terminu sestercja zamiast sesterca.
Na niekorzyść tytułu moim zdaniem niestety wpływ mają także kluczowe elementy książki – infografiki. Są one, moim zdaniem, mało zrozumiałe i mają często aspekt jedynie wizualny. Wydaje się, jakby autor grafik chciał za wszelką cenę zszokować Czytelnika kolejną możliwością zaprezentowania danych wykresem lub diagramem; niekiedy strzałek jest tyle, że ciężko odszukać co jest z czym powiązane. Dla mnie osobiście najbardziej męczące oczy było doczytanie się szczegółów o legionach na stronie 98-99. Co więcej wspomniane ukazywanie historii zbytnio upraszcza fakty – przykładowo na stronie 55 rozdzielono kulty na państwowe i prywatne, a Geniusza przypisano jedynie do sfery prywatnej, kiedy występował on także dla ludu rzymskiego i umieszczano personifikację na rewersach monet rzymskich.
Z grafik osobiście bardzo podobało mi się przedstawienie okopów obronnych Cezara pod Alezją.
Może jestem zbyt uszczypliwy, ale uważam że omawiana książka to po prostu przerost formy nad treścią. Osobiście lubię wykresy i diagramy, jednak kiedy w rzeczywistości potrafią one w sposób sensowny ukazać dane i zachęcić do wyciągania wniosków. Diagramy ukazują bardzo szczegółowe dane odnośnie m.in. populacji czy zarobków, które moim zdaniem powinny być odpowiednio oznaczone, jakim źródłem autorzy się posługują. Umieszczona na końcu publikacji bibliografia jest pożyteczna, jednak niewystarczająca.
Podsumowując, książka nie spełniła moich oczekiwań. Liczyłem na merytoryczną opowieść o historii Rzymu, która byłaby wzbogacona trafionymi i ładnymi grafikami i diagramami. Otrzymałem książkę pięknie wydaną, z kolorowymi wykresami i ilustracjami, które zdominowały treść. Nie brakowało także błędów merytorycznych i chaosu w opisach.
Nie wykluczam oczywiście, że wielu osobom takie zaprezentowanie historii może się spodobać, gdyż ilustracje są naprawdę imponujące. Zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania po lekturze.
Nicolas Guillerat, John Scheid, Milan Melocco
Historii starożytnego Rzymu nigdy wcześniej nie opowiedziano w tak niezwykły sposób, opierając się na wizualizacji danych – infografikach. Wiedza i erudycja Johna Scheida wraz ze wspaniałymi ilustracjami Nicolasa Guillerata pozwalają nam się zanurzyć w dziejach antycznego Rzymu, poznać jego system polityczny i gospodarczy oraz życie mieszkańców od republiki po upadek cesarstwa zachodniego. Autorzy dzięki drobiazgowym badaniom historycznym i wykorzystaniu źródeł z archiwów na całym świecie, dbając przy tym o jasność przekazu, napisali książę unikatową, tak ze względu na ilość zebranych danych, jak i niezwykłe ich przedstawienie. Stworzyli nową, nadzwyczaj atrakcyjną narrację, która trafia do czytelników w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum