Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Świat Bizancjum. Tom 1. Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641

Cecile Morrisson (redakcja)

Świat Bizancjum. Tom 1. Cesarstwo Wschodniorzymskie 330-641Grupa francuskich uczonych, których połączyły wspólne zainteresowania, skupione wokół dziejów Cesarstwa Wschodniorzymskiego (Bizantyjskiego) wzięła się ostro do pracy. Owocem tej wytężonej pracy grupy kolegów po fachu, z których każdy jest/był specjalistą w innej dziedzinie wiedzy, jest trzytomowa publikacja, zatytułowana „Świat Bizancjum”. Obecna recenzja dotyczy pierwszego tomu wspomnianej trylogii, zatytułowanego „Cesarstwo Wschodniorzymskie 330 – 641” i obejmuje ona lata od 330 roku n.e. (założenie Konstantynopola przez cesarza Konstantyna Wielkiego) do 641 roku n.e. (koniec panowania cesarza Herakliusza).

Jest to pod pewnymi względami praca typowa dla współczesnych historyków francuskich, na których ukształtowanie kolosalny wpływ ma w dalszym ciągu, tak zwana „Szkoła Annales”. Przejawia się to w tym, że aspekty historii polityczno-militarnej omawianego okresu bizantyjskich dziejów zostały ograniczone do pierwszego rozdziału książki, w którym każde zdanie dostarcza czytelnikowi wielu informacji o przeszłych zdarzeniach, przedstawionych w porządku chronologicznym.

Kolejne rozdziały poświęcone są różnym kwestiom, gospodarczym, społecznym oraz administracyjnym (kościelnym oraz świeckim) wschodniorzymskiego państwa. Szczególnie przypadły mi do gustu rozdziały poświęcone organizacji wschodniorzymskiej armii w omawianym okresie dziejów oraz rozdziały traktujące o poszczególnych prowincjach bardzo kulturowo zróżnicowanego, ale, przechodzącego coraz bardziej na grekę cesarstwa. Utrata Egiptu, Syrii, Palestyny oraz Afryki Północnej na rzecz Arabów, jaka nastąpiła w VII wieku naszej ery, ułatwiła grece masz ku dominacji w państwie bizantyjskim.

W omawianej publikacji nie zabrakło też danych ilościowych, odnośnie demografii historycznej, handlu, czy gospodarki pieniężnej, co dodatkowo czyni ją godną uwagi. Pewien niedosyt, spowodowany upchaniem całej historii politycznej z lat 330 – 641 n.e. w pierwszym rozdziale opracowania, może czytelnik z powodzeniem zniwelować chociażby lekturą klasycznej pracy autorstwa Georga Ostrogorskiego.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów