Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Świat Hellenistyczny

Frank William Walbank

Świat Hellenistyczny

Brytyjski badacz dziejów przeszłości, wybitny komentator dzieła Polibiusza z Megalopolis (ok. 200 p. n. e. – ok. 118 p. n. e.), pan Frank William Walbank (1909 – 2008) napisał także książkę, zatytułowaną „Świat Hellenistyczny”.

Jest to niezbyt wielkie objętościowo, ale za to wielce bogate w treść przedstawienie burzliwej epoki, w której ówczesna greka (znana także jako koine) pełniła funkcję języka wsþolnego dla elit polityczno-kulturowych na wielkim obszarze świata. Zasięg tej lingua franca pokrywał się w zasadzie z zasięgiem imperium zbudowanego przez Aleksandra Wielkiego, które rozpadło się natychmiast po jego zgonie, ponieważ żaden z jego następców nie posiadał ani jego wyjątkowych umiejętności ani jego ogromnej charyzmy.

Pan Walbank nie kryje przed swoimi czytelnikami ograniczeń metodologicznych, z jakimi to boryka się badacz epoki, zwanej we współczesnej nauce, począwszy od Johanna Gustava Droysena (1808 – 1884) „hellenistyczną”. Szczególnie ciekawym w tym dziełku jest także przedstawienie złożonych relacji greckich poleis, zarówno tych starych, jak i tych nowo zakładanych głównie w Azji Zachodniej oraz Azji Środkowej z wielkimi państwami monarchicznymi, które to powstały z podziału trudnego dziedzictwa po największym synu macedońskiej ziemi. Szczególnie wypunktowanie hasła „greckiej wolności”, jakim to wobec, spragnionych wolności politycznej, greckich poleis posługiwali się ich kolejni, mający wielką siłę zaborcy, dowodzi trzeźwości umysłowej autora tego opracowania historycznego. Właśnie przykrywanie pod płaszczykiem „wolności” prawdziwych intencji, jakie mają silni wobec słabszych jest czynnością, mająca wiele analogii także we współczesności. Charakterystyka każdej hellenistycznej monarchii jest zrobiona w tej książce w sposób godny podziwu, ponieważ w krótkich rozdziałach autor zamieścił cały szereg użytecznych informacji o każdej z nich z osobna. Zostały one podane w sposób logiczny oraz przejrzysty. Fragmenty, jakie autor poświęcił osiągnięciom nauki hellenistycznej, z racji szczupłości, jak i samego charakteru recenzowanego dzieła, nie wyczerpują tego tematu. Zdradzają one jednak już pewną ewolucję w postaci dostrzegania już wielkiego postępu, jaki się wówczas w wielu dziedzinach wiedzy dokonał. Autor podjął się także próby wytłumaczenia dlaczego zasięg tego godnego uwagi postępu naukowego w epoce hellenistycznej miał dość ograniczony (poza sztuką wojenną) charakter.

Dobrym uzupełnieniem rozważań na ten pasjonujący temat o nauce w epoce hellenistycznej jest lektura pracy włoskiego historyka nauki, pana Lucia Russo, zatytułowanej „Zapomniana Rewolucja”, gdzie temat został znacznie bardziej pogłębiony. Interakcje państw hellenistycznych z rodzącym się wówczas mocarstwem znad Tybru zostały ograniczone do niezbędnego minimum, ze względu na zakres poruszanego w omawianej książce tematu. Niemniej jednak, zaprezentowana w ten sposób narracja na tym nie ucierpiała.

Podsumowując, stwierdzam, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów arcyciekawej epoki hellenistycznej.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów