Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzje książek o Rzymie (Teksty źródłowe)

Jeśli posiadacie jakieś recenzje lub chcielibyście się podzielić swoimi wrażeniami odnośnie jakieś pozycji, zapraszam do podsyłania mi tekstów na adres: kontakt@imperiumromanum.pl

Oczywiście nie ma żadnych większych wymagań, co do stylu oraz długości. Ważne żeby tekst był spójny, opisywał Wasze wrażenia i przedstawiał ocenę publikacji.

Recenzja: „O szczęściu czy dzielności Aleksandra”

Plutarch z Cheronei

Wszechstronny pisarz ze słynnej Cheronei, tworzący w języku greckim, czyli Plutarch napisał (a może także i wygłosił do pewnej publiczności) swojego czasu krótką rozprawę o Aleksandrze Wielkim, która jest nam znana obecnie pod tytułem "O szczęściu czy dzielności Aleksandra". Dziełko tutaj omawiane składa się z dwóch oddzielnych mów i filologowie klasyczni zajmujący się pracą nad zachowanymi starogreckimi manuskryptami zaliczają je do plutarchowych "Moraliów".

O szczęściu czy dzielności Aleksandra

Recenzja: „Wojna gallicka”

Gajusz Juliusz Cezar

Książka "Wojna gallicka" to pozycja nietuzinkowa i obowiązkowa dla każdego pasjonata historii Rzymu. Spisane przez Juliusza Cezara wydarzenia z okresu 58–51 p.n.e. są ważnym źródłem informacji o plemionach galijskich i germańskich. Czytelnik otrzymuje do swoich rąk nowe wydanie pamiętników Cezara, które przetłumaczyli z łaciny na język polski - Eugeniusz Konik i jego żona Wanda Nowosielska - w 1978 roku. Pozycja wydana została przez Wydawnictwo Czytelnik.

Wojna gallicka

Recenzja: Wojna peloponeska

Tukidydes

Książka "Wojna peloponeska" autorstwa Tukidydesa to wyjątkowa antyczna publikacja, która opowiada nam, z perspektywy osoby obserwującej wydarzenia, rywalizację między Atenami a Spartą o dominację w świecie greckim, w latach 431–404 p.n.e. Książka jest kolejnym wydaniem publikacji (wcześniejsze z 1957 i 2003); tym razem wydało je wydawnictwo Czytelnik.

Wojna peloponeska

Recenzja: Myśli

Seneka

Książka "Myśli" jest zbiorem myśli i sentencji słynnego rzymskiego filozofa-stoika, pisarza i polityka Seneki Młodszego. Wyboru i tłumaczenia tekstów źródłowych podjął się profesor Stanisław Stabryła, wybitny historyk i znawca literatury łacińskiej. Pozycję wydało wydawnictwo Aletheia.

Seneka Myśli

Recenzja: O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów

Jordanes (przekład: Bartosz J. Kołoczek)

Książka o tytule "O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów" to pierwsze polskie tłumaczenie dwóch antycznych tekstów źródłowych autorstwa Jordanesa, które przetłumaczył i opatrzył komentarzem oraz wstępem Bartosz J. Kołoczek. Pozycja została wydana przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów

Recenzja: Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat

Klaudiusz Mamertinus

Książka "Podziękowanie dla cesarza Juliana za konsulat" to kolejne już wydanie tekstu starożytnego w ramach serii FONTES HISTORIAE ANTIQUAE. Tym razem do rąk Czytelników oddane zostaje tłumaczenie na język polski mowy pochwalnej, jaką wygłosił Klaudiusz Mamertinus w 362 roku w senacie w Konstantynopolu, na cześć cesarza Juliana I (w jego obecności), w zamian za mianowanie go konsulem. Książka oczywiście wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Fontes Historiae Antiquae nr 51

Recenzja: Historia wojen

Prokopiusz z Cezarei

Książka "Historia wojen" autorstwa Prokopiusza z Cezarei jest to liczące osiem ksiąg dzieło bizantyńskiego historyka i wojskowego, w którym przedstawione zostają nam wydarzenia z lat 527-553 n.e., kiedy to Cesarstwo Bizantyńskie pod rządami Justyniana I toczyło walki na wschodzie z Persami, a na zachodzie z Wandalami i Ostrogotami. Tłumaczenie i opracowanie wydane zostało przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Historia wojen

Recenzja: Wyprawa Cyrusa

Ksenofont

Książka "Wyprawa Cyrusa" autorstwa antycznego pisarza i wojskowego Ksenofonta to z pewnością dzieło nietuzinkowe. Dzięki najnowszemu wydaniu Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" mamy możliwość śledzić losy Spartan i Greków, którzy po zaciągnięciu się do armii Cyrusa Młodszego są zmuszeni wrócić do ojczyzny podróżując przez olbrzymie ziemie Persów. Wydarzenia opisane zostały przez Ksenofonta, żołnierza, a potem jednego z dowódców powracającego wojska greckiego.

Wyprawa Cyrusa

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów