Książka „Wespazjan. Kat Rzymu” jest drugą częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Tom drugi opowiada dalsze losy młodego ekwity, który służąc w legionach, jednocześnie bierze udział w zabójczej i niebezpiecznej grze politycznej. Wespazjan musi nie tylko zmierzyć się z hordami barbarzyńców, ale i spiskowcami oraz zdrajcami, którzy tylko czyhają, aby zabić przeciwników Sejana, wszechwładnego prefekta pretorianów.
Kolejna część cyklu powieści w żadnym stopniu nie ustępuje swojemu genialnemu poprzednikowi. Fabuła jest niezwykle wartka, logiczna, a zarazem na tyle tajemnicza, że czytelnik nie ma prawa się nudzić. Naturalnie Robert Fabbri zmuszony jest fantazjować lub domyślać się pewnych sytuacji i wydarzeń, podobnie jak to było w poprzednim tomie. Robi to jednak w większości z przymusu (brak danych), albo z czystej potrzeby ubarwienia fabuły.
Z pewnością sam motyw porwania barbarzyńskiego kapłana, Roteksa z oblężonej przez rzymskie wojska twierdzy w Tracji jest fikcją. Autor musiał jednak jakoś zawiązać fabułę, zwłaszcza że ten okres życia Wespazjana nie odznaczał się wieloma wydarzeniami. Jego służba mijała w rzeczywistości bardzo spokojnie.
Akcja książki dzieli się wyraźnie na trzy części. W pierwszej Wespazjan musi przeprowadzić wspomnianą tajemniczą misję. Operacja pełna jest jednak przeciwności losu, które tym razem Wespazjan pokonuje wraz ze swoim bratem, Sabinusem. Towarzyszy im wierny sługa Magnus, który dbać ma o bezpieczeństwo przyszłego cesarza w tej niebezpiecznej misji.
Drugi etap to podróż bohaterów drogą morską do Rzymu z więźniem. Autor raczy nas ciekawą batalią na morzu z piratami oraz spotkaniem z wyrocznią, która pośrednio ujawnia przyszłość Wespazjana.
W ostatniej części tomu Wespazjan realizuje swoją karierę polityczną, jako niższy urzędnik, wykonuje cele polityczne Antonii i udaje się wraz z towarzyszami na wyspę Capri, na której osiadł stary i ekscentryczny władca Rzymu, Tyberiusz. Zadaniem jest udowodnienie zdrady Sejana i uratowanie Rzymu przed ewentualnym przewrotem. Antonia stawia przez młodymi Flawiuszami zadania, które tylko udowadniają jak ważnymi ludźmi są w jej grze z Sejanem.
Jak już wcześniej wspomniałem książka jest napisana naprawdę ciekawie, mapki umieszczane na początku rozdziałów ułatwiają orientację w przestrzeni, a posłowie autora pozwala lepiej zrozumieć opisany świat. Zakończenie tomu w moim odczuciu jest niezwykle dramatyczne i daje do zrozumienia, że czasami aby osiągnąć przeznaczenie trzeba działać wbrew swoim zasadom.
Robert Fabbri
Tracja, 30 r. Nawet na obrzeżach rzymskiego świata Wespazjanowi nie udaje się ukryć przed burzliwą polityką pogrążonego w kryzysie cesarstwa. Na polecenie swoich patronów ma wykonać niezwykłe zadanie: potajemnie wydostać starego wroga z fortecy obleganej przez rzymski legion. Nad imperium niczym miecz Damoklesa wisi wojna domowa, a zeznania człowieka, którego rozkazano mu pojmać, mogłyby doprowadzić do upadku znienawidzonego powszechnie Sejana. Dowódca gwardii pretoriańskiej zaś marzy już wyłącznie o cesarskim tytule.
Misja jest śmiertelnie niebezpieczna Wespazjan będzie musiał sobie poradzić z zasadzką w zaśnieżonych górach, z piratami na pełnym morzu i z otaczającymi go zewsząd szpiegami Sejana. Największe niebezpieczeństwo czai się jednak w przegniłym sercu imperium na koszmarnym dworze cesarza Tyberiusza, rozpustnego, trawionego paranoją szaleńca…
Druga część nie tylko dorównuje świetnemu pierwszemu tomowi, ale nawet go przewyższa. Od pierwszych stron wciąga nas skrytobójczo podstępny świat rzymskiej polityki. Cóż, dobrze napisane, panie Fabbri, niech Pan nie każe nam czekać zbyt długo na ciąg dalszy!
Cena: 34,31 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum